Dětem říkali, že jen praskl balón. Jiní věřili, že šlo o ohňostroj. Svědci líčí teror v Manchesteru

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
26. 5. 2017 16:04
"Jak se po tomhle dokážeme vrátit k normálnímu životu?" ptají se lidé, kteří byli v pondělí na koncertu v Manchesteru a unikli sebevražednému atentátníkovi. Mezi nimi byla i Louise Reidová, která na koncert vyrazila se svou patnáctiletou dcerou Patty. Ta se po explozi kvůli obrovskému chaosu ztratila. "Tři hodiny jsem nevěděla, jestli je moje dcera naživu," popisuje její matka.
Policisté hlídají Manchester Arenu.
Policisté hlídají Manchester Arenu. | Foto: Reuters

Manchester - "Měj se, Manchestere!" zakřičela z plných plic do mikrofonu americká zpěvačka Ariana Grande v rozlehlé hale severoanglického Manchesteru

Pak se ozvala obrovská exploze.

Někteří si mysleli, že se porouchal reproduktor nebo spadl mikrofon. Jiní byli přesvědčení, že šlo o zvuk ohňostroje, který měl zakončit velkolepou show.

"Nevím proč, ale prostě jsem si myslela, že bomba vypadá a zní jinak," popisuje třiadvacetiletá Caitlin McCoyová, jedna z mnoha návštěvnic pondělního koncertu slavné popové zpěvačky Ariany Grande.

McCoyová se vydala na koncert s kamarádkou Amy Hedleyovou. Patřily spíše k těm starším návštěvníkům, na vystoupení se jinak přišli podívat hlavně teenageři a děti.

Zpětně přiznává, že bezpečnostní kontroly u vstupu mohly být důslednější.

"Naše tašky nám u vstupu do arény prohledali, ale jenom zběžně," řekla pro americký list The New York Times

"Měla jsem v kabelce schovanou ještě malou taštičku, ve které byl sice jenom make-up, ale stejně se do ní nepodívali. Zdálo se, že kontrolují spíše alkohol než cokoliv jiného," dodává McCoyová k pozadí teroristického útoku v Manchesteru.

Zoufalé volání jména

Strůjcem atentátu je podle dosavadního vyšetřování 22letý Salman Abedi, který se narodil v Manchesteru libyjským rodičům. Bombu odpálil před arénou, krátce po skončení koncertu v půl jedenácté večer.

Před multifunkční arénou už tou dobou čekaly houfy rodičů. Někteří z nich své děti už nikdy neuvidí, jiní prožili hodiny zoufalství a následně obrovskou úlevu. 

Mezi ty druhé patří i osmačtyřicetiletá Louise Reidová, která se po výbuchu snažila dostat se svou patnáctiletou dcerou Patty k východu z budovy. Vtom je ale převálcoval mohutný dav lidí a Reidová ztratila dceru z dohledu.

Ve zmatku, mezi těly obětí a brekotem vyděšených lidí zoufale volala jméno své dcery.

"Odmítala jsem odejít, dokud mě k tomu nepřinutila policie a záchranáři. Nevěděla jsem, co mám dělat nebo kam mám jít. Neměla jsem mobil. Jenom jsem dokola volala Pattyino jméno," popisuje.

O tři hodiny později se Reidová od policistů dozvěděla, že se Patty ukrývá v jednom z blízkých hotelů. "Tři hodiny jsem nevěděla, jestli je moje dcera naživu," líčí s pláčem.

Bezmoc až ve Skotsku

Někteří rodiče se ani nenacházeli ve stejném městě jako jejich děti. Bezmoc byla o to větší. 

Ze skotského ostrova Barra vyděšeně sledoval události Michael MacIntyre. I jeho dcera se vypravila na koncert jedné z nejslavnějších interpretek současnosti.

Šlo o její první popový koncert v životě. Otec se nejprve bál Lauru na více než jedenáctihodinovou cestu do Manchesteru pustit. Nakonec ale svolil. 

"Prosím… prosím, sdílejte to. Hledám svoji dceru a její kamarádku," psal o několik hodin později MacIntyre na Twitteru.

Následovaly špatné zprávy. Laura skončila v nemocnici s těžkými zraněními, její kamarádka Eilidha MacLeodová se stala jednou z 22 obětí útoku.

Dalších 116 lidí se při atentátu zranilo. V nemocnicích nadále zůstává 75 z nich, dvacet tři je ve vážném stavu.

Pacienty do dětské nemocnice v Manchesteru přijela ve čtvrtek navštívit i britská královna Alžběta II. Ta už předtím označila útok za "barbarský čin". 

"Jak se vrátíme k normálnímu životu?"

Mnoho lidí se ale nakonec nemocnici vyhnulo. V Manchesteru je přitom jedna z největších koncertních hal v Evropě - její kapacita sahá až ke 20 tisícům míst.

"Bylo to krveprolití. Lidé do sebe navzájem strkali… Prodrat se k východu bylo doslova jako závod," cituje kanadská stanice CTV News čtrnáctiletou Charlotte Faircloughovou, která lístky na koncert našla pod vánočním stromečkem.

"Slyšela jsem, jak dospělí říkají dětem, že to jen praskl balón," popisuje Charlotte.

Svět obletěl také příběh osmačtyřicetileté Lise Bridgettové, které zřejmě zachránilo život to, že v době výbuchu zrovna telefonovala. Podle jejího manžela mobil zpomalil a odklonil střepinu, která jí mířila na hlavu.

Teroristé nikdy nezvítězí! Souhrnné video o teroru v Manchesteru. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy