Tichý kluk, vždy byl slušný, tvrdí přátelé o útočníkovi z Manchesteru. Nedávno se vrátil z Libye

Josef Pazderka Josef Pazderka
Aktualizováno 24. 5. 2017 12:20
Podle britské policie útočil v pondělí v Manchesteru 22letý Salman Abedi, mladý britský muslim původem z Libye. Narodil se v Manchesteru libyjským rodičům, kteří do Velké Británie uprchli před režimem někdejšího diktátora Muammara Kaddáfího. Podle deníku The Independent se Abedi nedávno vrátil z návštěvy Libye, kde se mohl dostat pod vliv radikálů z teroristické organizace Islámský stát. Jiní svědkové ale tuto variantu popírají a ukazují na radikály uvnitř muslimské komunity v Manchesteru.
Svíčky zapálené na ulici v britském Manchesteru za oběti pondělního teroristického útoku.
Svíčky zapálené na ulici v britském Manchesteru za oběti pondělního teroristického útoku. | Foto: Reuters

Manchester - Tichý, nenápadný mladík. Vždy slušný a s respektem ke starším.

Tak popisuje většina blízkých mladého 22letého Brita libyjského původu Salmana Abediho, kterého britská policie označila za pravděpodobného strůjce pondělního sebevražedného útoku v manchesterské koncertní hale.

Zemřelo při něm nejméně 22 osob, většinou šlo o mladé a teprve dospívající lidi. Stejně jako Abedi sám.

"Salman? Jsem v šoku," řekl britskému listu The Guardian jeden z členů manchesterské muslimské komunity. "Byl to tichý kluk, vždycky se choval velmi slušně. Jeho bratr Ismail je extrovert, Salman byl ale velmi uzavřený. Naprosto nechápu, jak to mohl udělat," dodal.

22letý Abedi se narodil v britském Manchesteru libyjským rodičům, kteří utekli do Velké Británie před režimem někdejšího libyjského diktátora Muammara Kaddáfího.

Rodina praktikovala islám. Otec Salmana známý pod jménem Abu Ismail je dokonce v mešitě v manchesterské čtvrti Didsbury známou a respektovanou postavou.

"Úplně ho ta zpráva zničí. Stavěl se vždy velmi otevřeně proti islamistické ideologii. Říkal, že Islámský stát není ani ideologie. Že je to zločin. Rodina z toho bude zničená," potvrdil Guardianu člověk, který rodinu Salmana Abediho dobře znal.

Mezi Libyí a Británií

Rodina Abediho byla podle svědků po pádu režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011 rozkročená mezi Libyí a Velkou Británií.

Otec Abu Ismail je podle britských zdrojů v současnosti v severní Africe, matka pravděpodobně v Manchesteru. Společně vychovávali čtyři děti, mezi nimi právě i Salmana.

Důvody a počátky jeho radikalizace zatím zůstávají pro britské vyšetřovatele záhadou.  

Podle britské ministryně vnitra Amber Ruddové navštívil Salman Abedi nedávno Libyi. Policisté proto prověřují, zda se tam nenapojil na tamní pobočku teroristické organizace Islámský stát (IS).

Ta se k pondělnímu útoku přihlásila. Britské úřady ale zatím nepotvrdily, že za Abediho sebevražedným atentátem opravdu stála. IS se často zpětně hlásí k teroristickým útokům v západním světě, přestože v některých případech v přímém kontaktu s útočníky ani nebyl. Někteří atentátníci se jen nechali inspirovat jeho islamistickou ideologií.

Lidé, kteří rodinu Salmana Abediho znali, ale nevěří, že by se mladík radikalizoval v Libyi.

"Otec jezdí tam a zpět. Nevěřím ale, že by se Salman Abedi radikalizoval v Tripolisu (libyjském hlavním městě - pozn red.). Tyhle radikály už vytlačili mimo město. Muselo k tomu dojít tady, v Británii," potvrdil jeden z přátel Abediho rodiny deníku Guardian.

"Někdo ho musel ovlivnit, aby byl schopen zabít všechny ty lidi. Je to strašné. Nebylo to z jeho hlavy," dodává.

Problémy s radikály

Mohamed Sajíd, jeden z hlavních islámských kleriků v mešitě v manchesterské čtvrti Didsbury, ale nesouhlasí.

Vybavuje si situaci z roku 2015, kdy kázal proti radikálním islamistům a teroristické síti Islámský stát a Salman Abedi se na něj - podle jeho slov - díval "s nenávistí".

Ta byla podle něj tak zjevná, že se jeden ze Sajídových přátel během modlitby obklopil svými dospělými syny, aby čelil případnému Abediho útoku.

Členové muslimské komunity v Manchesteru zároveň připouštějí, že i mezi nimi byla malá skupina radikálů, do jejichž vlivu se mohl Abedi dostat.

Britské tajné služby ve městě monitorovaly buňku islamistů, sdruženou kolem 24letého Abdalraufa Abdalláha, původem z Libye, který pomáhal mladým muslimům odjíždět do Sýrie a bojovat tam v řadách islamistů.

Loni ho britské úřady zatkly a odsoudily k 9,5 roku vězení za podporu terorismu a přípravu teroristických útoků. Abedi i Abdalláh se podle řady svědectví znali a dostali se tak do hledáčku britských tajných služeb.

Abediho ale služby považovaly za okrajovou postavu, od které nehrozí větší nebezpečí.

Jeho vazby v manchesterské muslimské komunitě teď proto vyšetřovatelé zevrubně zkoumají. Zejména s ohledem na možné spolupachatele, ideové vůdce i výbušninu, jejíž sestrojení nebylo podle některých bezpečnostních expertů v silách samotného mladičkého útočníka.

I britská ministryně vnitra Amber Ruddová v rozhovoru pro stanici BBC uvedla, že Salman Abedi s největší pravděpodobností nejednal sám.

Hlasitější zvuk jsem nikdy neslyšel, tvrdil o explozi svědek teroristického útoku na koncertě Ariany Grande v severoanglickém Manchesteru. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy