Tichý kluk, vždy byl slušný, tvrdí přátelé o útočníkovi z Manchesteru. Nedávno se vrátil z Libye

Josef Pazderka Josef Pazderka
Aktualizováno 24. 5. 2017 12:20
Podle britské policie útočil v pondělí v Manchesteru 22letý Salman Abedi, mladý britský muslim původem z Libye. Narodil se v Manchesteru libyjským rodičům, kteří do Velké Británie uprchli před režimem někdejšího diktátora Muammara Kaddáfího. Podle deníku The Independent se Abedi nedávno vrátil z návštěvy Libye, kde se mohl dostat pod vliv radikálů z teroristické organizace Islámský stát. Jiní svědkové ale tuto variantu popírají a ukazují na radikály uvnitř muslimské komunity v Manchesteru.
Svíčky zapálené na ulici v britském Manchesteru za oběti pondělního teroristického útoku.
Svíčky zapálené na ulici v britském Manchesteru za oběti pondělního teroristického útoku. | Foto: Reuters

Manchester - Tichý, nenápadný mladík. Vždy slušný a s respektem ke starším.

Tak popisuje většina blízkých mladého 22letého Brita libyjského původu Salmana Abediho, kterého britská policie označila za pravděpodobného strůjce pondělního sebevražedného útoku v manchesterské koncertní hale.

Zemřelo při něm nejméně 22 osob, většinou šlo o mladé a teprve dospívající lidi. Stejně jako Abedi sám.

"Salman? Jsem v šoku," řekl britskému listu The Guardian jeden z členů manchesterské muslimské komunity. "Byl to tichý kluk, vždycky se choval velmi slušně. Jeho bratr Ismail je extrovert, Salman byl ale velmi uzavřený. Naprosto nechápu, jak to mohl udělat," dodal.

22letý Abedi se narodil v britském Manchesteru libyjským rodičům, kteří utekli do Velké Británie před režimem někdejšího libyjského diktátora Muammara Kaddáfího.

Rodina praktikovala islám. Otec Salmana známý pod jménem Abu Ismail je dokonce v mešitě v manchesterské čtvrti Didsbury známou a respektovanou postavou.

"Úplně ho ta zpráva zničí. Stavěl se vždy velmi otevřeně proti islamistické ideologii. Říkal, že Islámský stát není ani ideologie. Že je to zločin. Rodina z toho bude zničená," potvrdil Guardianu člověk, který rodinu Salmana Abediho dobře znal.

Mezi Libyí a Británií

Rodina Abediho byla podle svědků po pádu režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011 rozkročená mezi Libyí a Velkou Británií.

Otec Abu Ismail je podle britských zdrojů v současnosti v severní Africe, matka pravděpodobně v Manchesteru. Společně vychovávali čtyři děti, mezi nimi právě i Salmana.

Důvody a počátky jeho radikalizace zatím zůstávají pro britské vyšetřovatele záhadou.  

Podle britské ministryně vnitra Amber Ruddové navštívil Salman Abedi nedávno Libyi. Policisté proto prověřují, zda se tam nenapojil na tamní pobočku teroristické organizace Islámský stát (IS).

Ta se k pondělnímu útoku přihlásila. Britské úřady ale zatím nepotvrdily, že za Abediho sebevražedným atentátem opravdu stála. IS se často zpětně hlásí k teroristickým útokům v západním světě, přestože v některých případech v přímém kontaktu s útočníky ani nebyl. Někteří atentátníci se jen nechali inspirovat jeho islamistickou ideologií.

Lidé, kteří rodinu Salmana Abediho znali, ale nevěří, že by se mladík radikalizoval v Libyi.

"Otec jezdí tam a zpět. Nevěřím ale, že by se Salman Abedi radikalizoval v Tripolisu (libyjském hlavním městě - pozn red.). Tyhle radikály už vytlačili mimo město. Muselo k tomu dojít tady, v Británii," potvrdil jeden z přátel Abediho rodiny deníku Guardian.

"Někdo ho musel ovlivnit, aby byl schopen zabít všechny ty lidi. Je to strašné. Nebylo to z jeho hlavy," dodává.

Problémy s radikály

Mohamed Sajíd, jeden z hlavních islámských kleriků v mešitě v manchesterské čtvrti Didsbury, ale nesouhlasí.

Vybavuje si situaci z roku 2015, kdy kázal proti radikálním islamistům a teroristické síti Islámský stát a Salman Abedi se na něj - podle jeho slov - díval "s nenávistí".

Ta byla podle něj tak zjevná, že se jeden ze Sajídových přátel během modlitby obklopil svými dospělými syny, aby čelil případnému Abediho útoku.

Členové muslimské komunity v Manchesteru zároveň připouštějí, že i mezi nimi byla malá skupina radikálů, do jejichž vlivu se mohl Abedi dostat.

Britské tajné služby ve městě monitorovaly buňku islamistů, sdruženou kolem 24letého Abdalraufa Abdalláha, původem z Libye, který pomáhal mladým muslimům odjíždět do Sýrie a bojovat tam v řadách islamistů.

Loni ho britské úřady zatkly a odsoudily k 9,5 roku vězení za podporu terorismu a přípravu teroristických útoků. Abedi i Abdalláh se podle řady svědectví znali a dostali se tak do hledáčku britských tajných služeb.

Abediho ale služby považovaly za okrajovou postavu, od které nehrozí větší nebezpečí.

Jeho vazby v manchesterské muslimské komunitě teď proto vyšetřovatelé zevrubně zkoumají. Zejména s ohledem na možné spolupachatele, ideové vůdce i výbušninu, jejíž sestrojení nebylo podle některých bezpečnostních expertů v silách samotného mladičkého útočníka.

I britská ministryně vnitra Amber Ruddová v rozhovoru pro stanici BBC uvedla, že Salman Abedi s největší pravděpodobností nejednal sám.

Hlasitější zvuk jsem nikdy neslyšel, tvrdil o explozi svědek teroristického útoku na koncertě Ariany Grande v severoanglickém Manchesteru. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 34 minutami

Jednání mezi EU a Británií stále váznou, budou pokračovat v neděli

Přes pokrok v řadě oblastí přetrvávají v jednáních mezi Evropskou unií a Británií neshody, které brání uzavření dohody o pobrexitových vztazích. Ve společném prohlášení po dnešním podvečerním telefonátu to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson. Šéfové vyjednávacích týmů po jednodenní přestávce opět zasednou k intenzivním rozhovorům v neděli v Bruselu.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období určené k vyjednání dohody. Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

před 1 hodinou

Nor Granerud vyhrál závod v Nižním Tagilu a vede SP skokanů

Norský skokan na lyžích Halvor Granerud vyhrál závod Světového poháru v Nižním Tagilu a po druhém triumfu v sezoně se dostal do čela průběžného pořadí seriálu. Ve vedení vystřídal vítěze úvodních dvou závodů Markuse Eisenbichlera, kterému v Rusku vůbec nevyšlo druhé kolo a z prvního místa se propadl na 28. příčku.

Až na stupně vítězů se naopak po pokaženém prvním kole prodral Nor Robert Johansson. Výkonem 142,5 m ve finále o metr překonal rekord můstku, který loni stanovil jeho krajan Johan Andre Forfang, a zlepšení o 22 metrů ho v konečném pořadí vyneslo z 25. na třetí příčku.

Čtyřiadvacetiletý Granerud předvedl vyrovnané pokusy 132,5 a 132 metrů a navázal na výhru v závěrečném závodě v Ruce. Druhý dnes skončil Rakušan Daniel Huber, jenž skočil 131 a 133 m a dokonale zastoupil kvůli koronaviru chybějící kolegy z reprezentačního áčka.

Devětadvacetiletý mistr světa Eisenbichler dnes první kolo suverénně ovládl a po skoku dlouhém 136,5 metru vedl před Granerudem o 11,1 bodu. Při finálovém pokusu ho ale rozhodil poryv větru hned za odrazovou hranou a Němec zapsal pouhých 80 metrů.

Čeští reprezentanti v Nižním Tagilu kvůli koronaviru nestartovali. Poté, co měl při předchozí zastávce v Ruce pozitivní test na covid-19 Filip Sakala, se celý tým zdržel ve Finsku v karanténě a nestihl přesun speciálem do Ruska. Po úterním přesunu domů se skokani chystají na mistrovství světa v letech na mamutím můstku ve slovinské Planici, které se uskuteční od 10. do 13. prosince.

Závod SP ve skocích na lyžích v Nižním Tagilu (Rusko):

1. Granerud (Nor.) 270,0 b. (132,5+132 m), 2. Huber (Rak.) 255,7 (131+133), 3. Johansson (Nor.) 254,1 (120,5+142,5), 4. Lackner (Rak.) 249,3 (128,5+131), 5. Paschke (Něm.) 241,6 (128+126,5), 6. Zniszczol (Pol.) 230,6 (131+122), 7. Klimov (Rus.) 230,5 (132+120,5), 8. J. Sato (Jap.) 230,2 (127,5+124), 9. Lanišek (Slovin.) 227,3 (125+123), 10. Schiffner (Rak.) 223,9 (124+123).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Granerud 300, 2. Eisenbichler (Něm.) 283, 3. J. Sato 163, 4. Kubacki (Pol.) 144, 5. Geiger (Něm.) 141, 6. Huber 140.

Zdroj: ČTK
Další zprávy