Teroristický útok v Manchesteru má i své hrdiny. Paula Robinsonová odvedla do bezpečí desítky dětí

Zahraničí Zahraničí
23. 5. 2017 12:21
Osmačtyřicetiletá Paula Robinsonová se v panice a chaosu, které následovaly bezprostředně po výbuchu nálože v hale v Manchesteru, rychle zorientovala. Desítky dětí, které se ve zmatku ocitly bez doprovodu rodičů, dovedla do nedalekého hotelu Holiday Inn. Vzápětí zveřejnila své telefonní číslo na sociálních sítích, aby jí rodiče dětí mohli zavolat.
Před Manchester Arenou po útoku.
Před Manchester Arenou po útoku. | Foto: ČTK

Manchester - "Rodiče, vzali jsme vaše děti do Holiday Inn. Přijeďte si pro ně," napsala Paula Robinsonová v pondělí večer na sociálních sítích

Bylo krátce po útoku. Při explozi v aréně v Manchesteru zemřelo nejméně 22 lidí.

Osmačtyřicetiletá Robinsonová byla se svým mužem na nedalekém vlakovém nádraží, když uslyšela explozi. "Vyběhli jsme. Byly to doslova vteřiny po výbuchu," řekla agentuře Reuters.

V Manchester Areně právě vrcholil koncert zpěvačky Ariany Grande. V hale o kapacitě 21 tisíc míst byli v té době hlavně teenageři a také spousta dětí, které patří k hlavním fanouškům třiadvacetileté americké zpěvačky.

Když se v 22.35 místního času ozval mohutný výbuch, který otřásl vstupní halou arény, vypukl obrovský zmatek a panika.

Uprostřed chaosu a zmaru se ale našli lidé, kteří se v situaci rychle zorientovali a ukázali svou sílu a ochotu pomoci obětem útoku. Mezi nimi právě i Paula Robinsonová.

Když viděla desítky vyděšených náctiletých dívek, jak s křikem vybíhají ven z arény, ujala se jich. "Křičela jsem na ně, ať běží se mnou," líčila později.

Vzala je s sebou do nedalekého hotelu Holiday Inn, který jim ochotně poskytl útočiště. Robinsonová vzápětí zveřejnila výzvu na sociálních sítích spolu se svým telefonním číslem, aby dala rodičům vědět, kde můžou najít své potomky. Lidé hned začali výzvu přeposílat, aby se informace co nejrychleji rozšířila.

"Je tady s námi asi 50 dětí, které čekají na vyzvednutí," uvedla Robinsonová později na Facebooku. Rodiče na dálku ujistila, že jejich děti jsou v bezpečí a ona se o ně postará tak dlouho, jak bude třeba.

Díky ženě se do bezpečí dostaly desítky teenagerů, kteří se zúčastnili koncertu bez doprovodu dospělých, i děti, které se svým rodičům v chaosu ztratily.

"Zoufalí rodiče se snažili najít své děti," řekla Robinsonová. "V Holiday Inn bylo v tu chvíli hodně dětí."

Na sociálních sítích se hned po výbuchu, který má podle policie zřejmě na svědomí jeden terorista, objevily fotografie mladých lidí, kteří byli na koncertě a zatím o sobě nedali vědět svým rodičům a známým.

Na Twitteru také vznikl hashtag #RoomForManchester, pomocí něhož řada místních obyvatel nabízí ubytování ve svých domech a bytech lidem v nouzi. Své prostory poskytly lidem prchajícím z haly i hotely v okolí haly.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Prezident Zeman udělí in memoriam Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Další zprávy