reklama
 
 

Džihádisté používají civilisty jako živé štíty. Chrání se jimi při útěku

19. 8. 2016 15:39
Teroristé z organizace Islámský stát unikli ze severosyrského Manbidže jen díky tomu, že použili civilisty jako živé štíty. Svědčí o tom letecké záběry, které zveřejnily jednotky Syrských demokratických sil. Vše potvrdil i mluvčí mezinárodní koalice vedené USA.

Manbidž – Letecké záběry dokazují, že džihádisté z teroristické organizace Islámský stát (IS) zneužili civilisty jako "lidské štíty" při ústupu z města Manbidž, které leží nedaleko syrsko-turecké hranice.

Snímky podle Syrských demokratických sil (SDF), jež podporuje mezinárodní koalice vedená USA, pocházejí z minulého pátku, kdy arabsko-kurdské jednotky získaly nad městem úplnou kontrolu.

"Když už bylo jasné, že se blíží pád města, asi sto z dvou set radikálů sebralo své příbuzné, stoupence a civilní rukojmí," řekl BBC plukovník Christ Garver, mluvčí Američany vedené koalice v Iráku.

"Civilisté byli poté společně s vojáky umístěni do vozidel v dlouhé koloně směřující na sever, kterou monitorovaly SDF," dodal. "Museli jsme se všemi zacházet jako s nebojujícími lidmi. Nestříleli jsme. Pouze jsme je sledovali."

Během ofenzivy nabídly SDF islámským bojovníkům bezpečný odchod z města, a to právě ve snaze vyhnout se dalším civilním obětem. Islamisté to ale odmítli. Podle Garvera naopak "házeli" civilisty do linie palby, aby jejich případnou smrt mohli použít k propagandě.

Několik stovek civilistů, kteří byli odvlečeni jako živé štíty, se později podařilo osvobodit. Jiní sami utekli.

SDF získaly kontrolu nad někdejší baštou Islámského státu po několika týdnech bojů. K vyhnání radikálů z města výraznou měrou přispěly letecké útoky USA.

19. 8. 2016 15:39

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama