Džihádisté používají civilisty jako živé štíty. Chrání se jimi při útěku

19. 8. 2016 15:39
Teroristé z organizace Islámský stát unikli ze severosyrského Manbidže jen díky tomu, že použili civilisty jako živé štíty. Svědčí o tom letecké záběry, které zveřejnily jednotky Syrských demokratických sil. Vše potvrdil i mluvčí mezinárodní koalice vedené USA.
Islamisté opouští město Manbidž.
Islamisté opouští město Manbidž. | Foto: Twitter, SDF

Manbidž – Letecké záběry dokazují, že džihádisté z teroristické organizace Islámský stát (IS) zneužili civilisty jako "lidské štíty" při ústupu z města Manbidž, které leží nedaleko syrsko-turecké hranice.

Snímky podle Syrských demokratických sil (SDF), jež podporuje mezinárodní koalice vedená USA, pocházejí z minulého pátku, kdy arabsko-kurdské jednotky získaly nad městem úplnou kontrolu.

"Když už bylo jasné, že se blíží pád města, asi sto z dvou set radikálů sebralo své příbuzné, stoupence a civilní rukojmí," řekl BBC plukovník Christ Garver, mluvčí Američany vedené koalice v Iráku.

"Civilisté byli poté společně s vojáky umístěni do vozidel v dlouhé koloně směřující na sever, kterou monitorovaly SDF," dodal. "Museli jsme se všemi zacházet jako s nebojujícími lidmi. Nestříleli jsme. Pouze jsme je sledovali."

Během ofenzivy nabídly SDF islámským bojovníkům bezpečný odchod z města, a to právě ve snaze vyhnout se dalším civilním obětem. Islamisté to ale odmítli. Podle Garvera naopak "házeli" civilisty do linie palby, aby jejich případnou smrt mohli použít k propagandě.

Několik stovek civilistů, kteří byli odvlečeni jako živé štíty, se později podařilo osvobodit. Jiní sami utekli.

SDF získaly kontrolu nad někdejší baštou Islámského státu po několika týdnech bojů. K vyhnání radikálů z města výraznou měrou přispěly letecké útoky USA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy