Džihádisté používají civilisty jako živé štíty. Chrání se jimi při útěku

19. 8. 2016 15:39
Teroristé z organizace Islámský stát unikli ze severosyrského Manbidže jen díky tomu, že použili civilisty jako živé štíty. Svědčí o tom letecké záběry, které zveřejnily jednotky Syrských demokratických sil. Vše potvrdil i mluvčí mezinárodní koalice vedené USA.
Islamisté opouští město Manbidž.
Islamisté opouští město Manbidž. | Foto: Twitter, SDF

Manbidž – Letecké záběry dokazují, že džihádisté z teroristické organizace Islámský stát (IS) zneužili civilisty jako "lidské štíty" při ústupu z města Manbidž, které leží nedaleko syrsko-turecké hranice.

Snímky podle Syrských demokratických sil (SDF), jež podporuje mezinárodní koalice vedená USA, pocházejí z minulého pátku, kdy arabsko-kurdské jednotky získaly nad městem úplnou kontrolu.

"Když už bylo jasné, že se blíží pád města, asi sto z dvou set radikálů sebralo své příbuzné, stoupence a civilní rukojmí," řekl BBC plukovník Christ Garver, mluvčí Američany vedené koalice v Iráku.

"Civilisté byli poté společně s vojáky umístěni do vozidel v dlouhé koloně směřující na sever, kterou monitorovaly SDF," dodal. "Museli jsme se všemi zacházet jako s nebojujícími lidmi. Nestříleli jsme. Pouze jsme je sledovali."

Během ofenzivy nabídly SDF islámským bojovníkům bezpečný odchod z města, a to právě ve snaze vyhnout se dalším civilním obětem. Islamisté to ale odmítli. Podle Garvera naopak "házeli" civilisty do linie palby, aby jejich případnou smrt mohli použít k propagandě.

Několik stovek civilistů, kteří byli odvlečeni jako živé štíty, se později podařilo osvobodit. Jiní sami utekli.

SDF získaly kontrolu nad někdejší baštou Islámského státu po několika týdnech bojů. K vyhnání radikálů z města výraznou měrou přispěly letecké útoky USA.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Bývalý výškař Holm kvůli urážkám skončí v olympijském výboru

Bývalý vynikající švédský skokan do výšky Stefan Holm hodlá příští rok odejít z Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Olympijský vítěz z Atén 2004 je znechucený z paušalizujících názorů na MOV i jeho samotného, které považuje za nespravedlivé.

"Je to těžké, když vás považují za velké zvíře a korupčníka. To ale já nejsem. V každém článku ve Švédsku o MOV se předpokládá, že všichni tam jsou zkorumpovaní. Totéž platí pro atletickou federaci. Už to fakt není legrace," řekl švédskému rozhlasu třiačtyřicetiletý Holm, jenž chce v MOV skončit po olympijských hrách v Tokiu.

Čtyřnásobný halový mistr světa s osobním rekordem 240 cm byl do Mezinárodního olympijského výboru zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy