Stovky lidí, které unesl Islámský stát při odchodu ze syrského města, jsou na svobodě

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
13. 8. 2016 13:49
Někteří zadržení civilisté utekli z konvoje Islámského státu, jiné z města Manbídž na severu Sýrie osvobodili povstalci z Demokratických sil Sýrie. Manbídžem prochází trasa, kterou IS využíval pro zásobování svých jednotek v dalších částech Sýrie. Boje o Manbidž začaly v květnu a po prvním rychlém postupu okolím města se zpomalily kvůli ohledům na civilisty.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Několik stovek civilistů, které ozbrojenci Islámského státu (IS) odvlekli jako "lidské štíty" při svém ústupu z města Manbídž na severu Sýrie, se dostalo na svobodu.

Potvrdila to koalice arabských a kurdských sil, podporovaných USA, která si říká Demokratické síly Sýrie (SDF). Ta ze stotisícového Manbídže, který se nachází východně od Aleppa, džihádisty vytlačila.

Mluvčí SDF Šarfán Darvíš už v pátek agentuře Reuters řekl, že koaliční oddíly osvobodily více než 2000 civilistů, které džihádisté při ústupu z města unesli.

Manbídžem prochází trasa, kterou IS využíval pro zásobování svých jednotek v dalších částech Sýrie. Boje o Manbidž začaly v květnu a po prvním rychlém postupu okolím města se zpomalily kvůli ohledům na civilisty.

Před týdnem SDF ohlásily, že je Islámský stát v Manbidži poražen a ve městě zbyly jen malé skupinky radikálů.

V pátek pak koalice získala nad Manbidžem plnou kontrolu. Chystá se postoupit na sever a dobýt město Džarábulus na syrsko-turecké hranici. To Islámský stát stále ovládá.

 

Právě se děje

Další zprávy