reklama
 
 

Džihádisté ztratili strategický Manbidž v Sýrii. Vytlačily je arabské a kurdské oddíly

AKTUALIZOVÁNO 6. 8. 2016
Arabské a kurdské oddíly porazily radikály z Islámského státu (IS) v severosyrském městě Manbidž. O strategicky položené město ležící poblíž turecké hranice se bojovalo měsíce. O úspěchu povstaleckých skupin informovala exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). IS přes Manbidž, který leží v provincii Aleppo, dopravoval ke svým oddílům a do svého sídla ve městě Rakka posily a také materiál.

Damašek - Arabské a kurdské oddíly porazily radikály z Islámského státu (IS) v severosyrském městě Manbidž.

O strategicky položené město ležící poblíž turecké hranice se bojovalo měsíce. IS přes Manbidž, který leží v provincii Aleppo, dopravoval ke svým oddílům a do svého sídla ve městě Rakka posily a také materiál.

O úspěchu povstaleckých skupin informovala exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Při těžkých bojích o další severosyrské město Aleppo se údajně dvěma skupinám radikálů podařilo prorazit armádní obklíčení. Provládní síly to ale popírají. Přes Manbidž, který leží v provincii Aleppo, Islámský stát dopravoval ke svým oddílům a do svého sídla ve městě Rakka posily a také materiál.

Do ofenzívy proti němu byla nasazena koalice, která si říká Demokratické síly Sýrie (SDF) a jejíž hlavní složkou jsou kurdské milice. Osvobozovacím jednotkám v boji pomáhala mezinárodní letecká koalice vedená Spojenými státy a také specialisté americké armády, kteří pomáhali boj koordinovat.

"Jednotky SDF od soboty (ode dneška) kontrolují Manbidž, pročesávají jeho centrum a hledají poslední radikály, kteří jsou ještě ve městě," oznámila SOHR.

Útok začal na konci května

Ofenzíva byla zahájena 31. května. Příslušníci SDF začali obsazovat vesnice v okolí a 23. června ohlásili, že jsou na okraji města. Jejich postup se pak kvůli těžkému odporu IS zpomalil.

SOHR oznámila, že ve městě jsou stále ještě skupinky IS. Agentura Reuters informovala, že dobyvatelé mají v rukou asi 90 procent města.

V Manbidži kdysi žilo 100 000 obyvatel, Kurdů i Arabů. IS město obsadil v lednu 2014 a učinil z něj centrum nelegálního obchodu s uloupenými archeologickými památkami.

SDF se zformovaly na popud USA. V řadách této koalice je podle odhadu 25.000 lidí. Asi pětina z nich jsou Arabové a zbylí pak Kurdové, kteří patří ke kurdským milicím YPG.

Zmocněnec amerického prezidenta Baracka Obamy pro boj s IS Brett McGurk v červnu řekl, že dobytím Manbidže se otevře cesta pro boj o hlavní stan IS v Sýrii, o Rakku.

Těžké boje pokračují také o město Aleppo. Dvě povstalecké skupiny vydaly prohlášení, že se jim podařilo prorazit armádní obklíčení na jihozápadě města. Fronta dobytí Sýrie, donedávna nazývaná fronta An-Nusra, oznámila spojení "bratrů" bojujících uvnitř a vně Aleppa. Cílem probíhajících bojů je prý ovládnout další pozice tak, aby obklíčení bylo zcela proraženo.

Aleppo v obležení od července

Podle SOHR ale obklíčení trvá a v oblasti pokračují těžké boje, zejména o vojenskou akademii ve čtvrti Ramúsa. Jejím obsazením by rebelové odřízli vládní část města od přístupové trasy z jihu od Damašku. Dostali by se také ke zbrojním skladům v komplexu.

Aleppo je rozdělen na povstaleckou a vládní část. SOHR oznámila, že za týden padlo na obou stranách fronty přes 500 bojovníků a vojáků. "Většina mrtvých jsou povstalci, kteří zemřeli při leteckém bombardování," oznámila SOHR.

Povstalecké oddíly se snaží na jihu prorazit armádní blokádu a získat přístup ke spojencům v západní Sýrii. Armáda udržuje Aleppo v obležení od července. Aleppo býval průmyslovým srdcem Sýrie a podle pozorovatelů by bylo jeho dobytí velkým povzbuzením pro režim prezidenta Bašára Asada

Stanice Channel 4 News získala záběry leteckého útoku na nemocnici v syrském Aleppu. Noční útok ze středy na čtvrtek nepřežilo nejméně 50 lidí. | Video: Reuters |  02:41

autor: ČTK | 6. 8. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama