Washington - Paul Manafort a jeho společník Richard Gates, dva bývalí čelní představitelé Trumpovy prezidentské kampaně, čelí obvinění z 12 těžkých trestných činů.
Vyplývá to z dokumentů, které americká média zveřejnila v pondělí.
Padla tak první obvinění v trestní kauze, v níž zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller šetří zasahování Ruska do loňské prezidentské kampaně ve Spojených státech.
Manafort i Gates před washingtonským soudem ve všech dvanácti bodech obvinění vinu odmítli. Soud vyhověl žádosti žalobců a poslal oba muže do domácího vězení. Setrvají v něm do složení kauce, o jejíchž podmínkách soud ještě s konečnou platností nerozhodl. Její výše nicméně bude podle agentury AP deset milionů dolarů (220 milionů korun) pro Manaforta a pět pro Gatese.
Obžaloba má celkem 31 stran a federální žalobci v ní tvrdí, že Manafort a Gates se zabývali nezákonnými aktivitami od praní špinavých peněz přes tajný lobbing pro ukrajinskou vládu až po skryté bankovní účty v zahraničí.
O co tedy v obžalobě jde?
"Neregistrovaní spolupracovníci" od roku 2006
Podle žalobců oba obchodníci působili jako zahraniční spolupracovníci bez registrace na ministerstvu spravedlnosti, jak požaduje zákon.
Reprezentovali přitom někdejší ukrajinskou vládu, bývalého prezidenta Viktora Janukovyče a jeho Stranu regionů, proruskou ukrajinskou politickou partaj.
Manafort údajně "vypral" přes 18 milionů dolarů. Příjmy "zatajil před ministerstvy financí a spravedlnosti a dalšími".
Gates mezitím přesunul více než tři miliony dolarů na offshorové účty.
Celkově oba byznysmeni nechali projít offshorovými účty 75 milionů dolarů, říká obžaloba, z níž cituje server Politico.
"Okázalý životní styl" financoval z tajných fondů
Prokurátoři v žalobě uvedli, že Manafort zatajil rozsah svých příjmů v zahraničí a nezaplatil z nich daně.
Zároveň utratil miliony za "luxusní zboží a služby" a za nákup drahých nemovitostí. Podvedl také domácí věřitele, aby od nich získal "příznivější sazby".
Navzdory Muellerovu podrobnému vyšetřování možných vazeb lidí z Trumpovy kampaně ohledně potenciální zásahů ze strany zahraničních vlád se obžaloba přímo nezmiňuje o Manafortově práci jako šéfa Trumpovy kampaně.
Ani o Gatesově roli v kampani nového prezidenta USA a v období jeho inaugurace. Což Bílý dům podle agentury AP vzal s uspokojením na vědomí.
Obžaloba zahrnuje "spiknutí proti Spojeným státům"
Manafort a Gates se podle obžaloby "vědomě a záměrně spikli, aby podvedli Spojené státy" tím, že prováděli utajený lobbing ve prospěch ukrajinské vlády.
Podle obžaloby se Manafort a Gates snažili "falšovat, skrývat a tutlat" své aktivity před federálními orgány ještě předtím, než se Robert Mueller ujal funkce zvláštního vyšetřovatele tzv. ruské kauzy.
Podle úřadů dokumenty obsahovaly "věcně nepravdivá" prohlášení ve snaze skrýt jejich nezákonné aktivity.
Trump: Proč se nezaměří na podfukářskou Hillary?
Bílý dům mezitím v pondělí energicky popřel spekulace, že by do vyšetřování vedeného zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem hodlal zasahovat milostí či jiným způsobem.
Obvinění, která padla, spolupráci Bílého domu s Muellerovým týmem nijak neovlivní, sdělil agentuře Reuters nejmenovaný činitel prezidentské kanceláře. "Bílý dům nadále spolupracuje," uvedl. Stejné ujištění zaznělo i v televizi CNN z úst člena Trumpova právního týmu Jaye Sekulowa.
Před zásahy Bílého domu do vyšetřování, zejména před případným omilostněním tři obviněných mužů, Trumpa v pondělí varovali demokratičtí poslanci Kongresu. Senátor Mark Warner upozornil, že jakákoli podobná akce prezidenta by byla nepřijatelná a vyvolala by "okamžitou reakci obou politických stran v Kongresu".
Sám Trump dal ovšem na twitteru najevo, že se mu Muellerův postup nelíbí. "Proč se nezaměřují na podfukářskou Hillary (Clintonovou) a demokraty?" napsal prezident.
Zpravodajský server Politico v pondělí s odvoláním na informované zdroje napsal, že z vedení své poradenské firmy odstoupil prominentní lobbista Demokratické strany Tony Podesta. Podle serveru je pravděpodobné, že jeho krok souvisí se sérií obvinění, protože Podesta byl vyšetřován kvůli stykům s proruskými politiky na Ukrajině stejně jako Manafort a Gates.
Tony Podesta, bratr někdejšího šéfa volebního štábu Hillary Clintonové Johnyho Podesty, se podle serveru Politico stejně jako Manafort podílel na prosazování zájmů ukrajinské Strany regionů proruského prezidenta Viktora Janukovyče.