Máme plán, jak se zachováme k Rusku po nástupu Trumpa? ptal se Sobotka v Bruselu

Ondřej Houska Ondřej Houska
16. 12. 2016 5:54
Státy unie opět prodlouží platnost svých ekonomických sankcí proti Rusku. Uvalily je kvůli ruské pomoci separatistům na Ukrajině. Sankce tak budou platit dalších šest měsíců. Podle diplomatů je ale dost dobře možné, že se země unie na prodloužení dokázaly shodnout naposledy. Unie čeká, jestli nastávající americký prezident Donald Trump nezruší americké sankce proti Rusku. Trump je v předvolební kampani opakovaně kritizoval.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK

Brusel (od našeho zpravodaje) – Země Evropské unie prodlouží platnost svých ekonomických sankcí proti Rusku. Na summitu v Bruselu to v noci podpořili lídři států osmadvacítky. Prodloužení sankcí o dalších šest měsíců by měla unie formálně schválit na začátku příštího týdne. Opatření tak budou platit do konce července.

Státy unie sankce na Rusko uvalily kvůli jeho podpoře separatistů na východě Ukrajiny. Postihují například ruský finanční nebo ropný sektor. Podle předchozí dohody unie sankce nezruší, dokud na Ukrajině nezačne fungovat příměří dohodnuté v Minsku. To se zatím nestalo.

Zdroje ze zákulisí ale pochybují o tom, jak dlouho se ještě evropské sankce podaří udržet. „Možná se teď prodlužují naposledy,“ řekl o protiruských opatřeních český diplomat.

Velkou neznámou totiž bude nástup nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se netají tím, že chce zlepšit americké vztahy s Ruskem. Současná administrativa Baracka Obamy přitom na Rusko kvůli jeho agresivní politice vůči Ukrajině uvalila ještě tvrdší sankce než země unie. Trump v předvolební kampani sankce opakovaně kritizoval.

S odkazem na Trumpa na summitu evropských lídrů podle zdrojů Aktuálně.cz vystoupil i český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Svým kolegům z ostatních zemí řekl, že by si měla unie promyslet, jak se po případné změně americké politiky vůči Rusku zachová. „Pokud má být postup vůči Rusku účinný, měl by být založen na obdobném postupu Evropy a Spojených států,“ řekl pak Sobotka po skončení summitu. Věří, že i prezident Trump bude svojí politiku vůči Rusku s Evropou konzultovat.

Podle diplomatů blízkých jednáním je velmi pravděpodobné, že pokud by Trump americké sankce vůči Rusku zrušil, evropské země se už na jejich dalším prodlužování shodnout nedokážou. K tomu je zapotřebí jednomyslný souhlas všech států. Itálie nebo Maďarsko přitom dlouhodobě zpochybňují smysl sankcí, i když je nakonec vždy podpořily. Sankce kritizují i dva hlavní favoriti francouzských prezidentských voleb Francois Fillon a Marine Le Penová.

Polská premiérka Beata Szydłová přišla na summitu podle zdrojů Aktuálně.cz s návrhem, aby unie sankce proti Rusku místo šesti měsíců prodloužila rovnou o rok. Žádná jiná země to ale nepodpořila.

Na svém minulém summitu v říjnu část zemí unie uvažovala o dalším posílení protiruských sankcí kvůli tvrdým ruským náletům na syrské město Aleppo. Na čtvrteční schůzce už ale takový návrh nepadl. Lídři zemí unie potvrdili, že „EU zvažuje všechny dostupné možnosti.“ Na rozdíl od posledního summitu ale žádný stát osmadvacítky neprosazoval, aby to znamenalo okamžité rozšíření sankcí proti Rusku.

 

Právě se děje

Další zprávy