Dohoda na summitu v Bruselu. Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku o další půlrok

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 15. 12. 2016 18:32
Lídři Evropské unie se dohodli na prodloužení ekonomických sankcí proti Rusku kvůli konfliktu na Ukrajině. S odvoláním na diplomatické zdroje to uvedla agentura Reuters. Sankce budou trvat nejméně dalších šest měsíců, tedy do poloviny roku 2017. Prodloužení sankcí, které unie spojuje s plným prosazením mírových dohod z Minsku a které nyní platí do konce ledna 2017, se očekávalo. Evropská osmadvacítka hospodářskými sankcemi vůči Rusku reaguje také na anexi ukrajinského poloostrovu Krym na jaře 2014.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brusel - Evropská unie prodlouží o dalšího půl roku své hospodářské sankce uvalené předloni na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Podle diplomatických zdrojů o tom na summitu v Bruselu rozhodli šéfové států a vlád osmadvacítky.

Prodloužení sankcí, které unie spojuje s plným prosazením mírových dohod z Minsku a které nyní platí do konce ledna 2017, se očekávalo. Předseda unijních summitů Donald Tusk původně tento krok předpokládal ještě před čtvrteční vrcholnou schůzkou.

Premiér Bohuslav Sobotka se v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa vyslovil pro ponechání protiruských sankcí, ale zároveň pro spolupráci s Ruskem v boji se světovým terorismem.
0:57
Premiér Bohuslav Sobotka se v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa vyslovil pro ponechání protiruských sankcí, ale zároveň pro spolupráci s Ruskem v boji se světovým terorismem. | Video: Rádio Svobodná Evropa

V Bruselu stále neskončil pracovní oběd šéfů států a vlád unie, na kterém se probírá řada témat od migrace, přes situaci v Sýrii až právě po dění na Ukrajině. Tusk v dopise, kterým lídry do Bruselu pozval, uváděl, že německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande seznámí své unijní kolegy s posledním děním okolo mírových dohod z běloruského Minsku. Jejich podmínky stále nejsou splněny a západní společenství zdůrazňuje zvláštní roli Moskvy, která má vliv na proruské povstalce ve vzbouřeneckých regionech východní Ukrajiny.

Nyní prodlužované sankce zakazují vývoz některých technologií do Ruska, například pro těžbu ropy, omezují ale především přístup velkých ruských firem a bank k penězům. Rusko reagovalo vlastními sankcemi a ve snaze postihnout hospodářství EU zakázalo například dovoz některých potravin.

EU ale kvůli ukrajinské krizi uvalila na Rusko i různé další sankce. Osoby narušující ukrajinskou územní celistvost mají zmrazený svůj evropský majetek a zakázané cesty do unie, je omezeno obchodování s anektovaným Krymem.

V pátek by měla začít příslušná právní procedura tak, aby rozhodnutí o prodloužení sankcí mohlo být příští týden publikováno v unijním věstníku. Po prodloužení by tedy měly sankce platit do konce července 2017.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Tykač může převzít elektrárnu Počerady. Úřad neshledal narušení hospodářské soutěže

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil firmě Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače nákup hnědouhelné elektrárny Počerady od společnosti ČEZ. "V rozhodnutí Úřad konstatuje, že předmětné spojení soutěžitelů povolil, neboť nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže v žádné z posuzovaných oblastí, v nichž působí spojující se soutěžitelé," uvedl ÚOHS v tiskové zprávě.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie. ČEZ na konci minulého roku nevyužil opci, aby majitelem elektrárny zůstal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy