Máme důkaz, že server WikiLeaks získal ukradené dokumenty od Ruska, tvrdí americké tajné služby

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 1. 2017 10:26
Americké tajné služby přišly poprvé s tvrzením, že mají přímý důkaz o pokusu Ruska ovlivnit výsledek amerických prezidentských voleb. Tři jejich představitelé sdělili anonymně agentuře Reuters, že mají důkaz o tom, že ukradené dokumenty Demokratické strany, které měly poškodit Hillary Clintonovou, předalo serveru WikiLeaks Rusko. Bližší podrobnosti k tomu, jak se k důkazu dostali, neuvedli z obav, aby nevyzradili metodiku své práce.
Únik dokumentů měl podle tajných služeb poškodit Hillary Clintonovou.
Únik dokumentů měl podle tajných služeb poškodit Hillary Clintonovou. | Foto: Reuters

Washington – Americké zpravodajské služby získaly podle vlastního tvrzení po listopadových volbách nezvratný důkaz o tom, že Rusko poskytlo elektronické dokumenty Demokratické strany portálu WikiLeaks.

Materiál, který Moskva získala pomocí hackerského útoku, předala WikiLeaks prostřednictvím třetí strany, uvedli ve středu podle agentury Reuters tři američtí činitelé. Bližší podrobnosti k tomu, jak se k důkazu dostali, neuvedli z obav, aby nevyzradili metodiku své práce.

Americké tajné služby jsou o tom, že Rusko stojí za hackerským útokem, který uškodil demokratické kandidátce Hillary Clintonové před volbami, přesvědčeny již dávno. Zatím nemohly ale prokázat, jak Rusové postupovali dál.

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange popřel, že by získané informace pocházely od ruské vlády. Nezpochybnil ale, že se k nim jeho organizace dostala přes zprostředkovatele.

"Naším zdrojem není ruská vláda. Není to úřad žádného státu," řekl v úterý v rozhovoru s televizí Fox News Assange, který se kvůli obavám z možného vydání do USA dlouhodobě ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně.

Nastupující americký prezident Donald Trump stále zpochybňuje, že Rusko za hackerskými útoky stojí. Ve středu jako jeden z důkazů na Twitteru citoval právě Assangeovo prohlášení s tím, že do počítače šéfa kampaně Clintonové Johna Podesty by se "dokázal dostat i čtrnáctiletý" kluk.

Chyba podle Trumpa spočívala v nedostatečném zabezpečení elektronické komunikace demokratů. Jiné podrobnosti navzdory dřívějším slibům ale zatím nezveřejnil.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006. V roce 2010 zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku i v Afghánistánu. Server zveřejnil na čtvrt milionu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie.

 

Právě se děje

Další zprávy