Málo se myslelo na to, co hýbe lidmi. Merkelová připustila chybu v kauze Maassen

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
24. 9. 2018 14:11
Šéf německé civilní kontrarozvědky musí svou funkci opustit kvůli kontroverzním a nepodloženým výrokům o situaci v Chemnitzu. Chvíli to ale vypadalo na "potrestání povýšením" - že by byl lépe placeným tajemníkem ministerstva vnitra.
Angela Merkelová a Horst Seehofer
Angela Merkelová a Horst Seehofer | Foto: Reuters

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) v pondělí připustila pochybení ve způsobu, jakým špičky koalice řešily kauzu šéfa kontrarozvědky Hanse-Georga Maassena.

Kvůli jeho nepodloženým výrokům o situaci v Chemnitzu nejprve v úterý rozhodly o tom, že Maassen bude muset svůj post opustit, ale zároveň povýší do role státního tajemníka na ministerstvu vnitra. Své rozhodnutí po vlně kritiky změnily až v neděli.

Maassen, za něhož se z vedení koalice otevřeně staví jen ministr vnitra a šéf CSU Horst Seehofer, si měl podle původní dohody v nové funkci paradoxně přilepšit o téměř 2600 eur měsíčně na celkem 14 157 eur (360 tisíc korun).

"Potrestání povýšením" ale v řadách sociálních i křesťanských demokratů vzbudilo vlnu nevole, kvůli níž se šéfové koaličních stran museli zabývat situací nanovo. Maassen tak nakonec na ministerstvu vnitra bude jen šéfem odboru a plat se mu nezvýší.

"Výsledek z minulého úterý nedokázal přesvědčit," připustila v pondělí Merkelová, podle níž se špičky koalice příliš zabývaly samy sebou. Při tehdejším rozhodování podle svých slov nedostatečně myslela na to, co lidmi po právu hýbe, což je jí velmi líto.

Nové rozhodnutí je podle čtyřiašedesátileté političky, které jde podle některých kritiků občas už jen o udržení vlády, přiměřené a lidem ho lze zprostředkovat.

Velká koalice současným řešením překonala svou druhou vážnou krizi za poslední půlrok. "Ale budoucnost toto spojenectví nemá," píše v komentáři web SpiegelOnline. Minulý týden zveřejněná čísla z průzkumu veřejného mínění opět ukázala, že spadly preference jak CDU/CSU, tak sociální demokratům.

Maassen vyvolal na německé politické scéně bouři svým nepodloženým tvrzením o dění v Chemnitzu, kde se po vraždě Němce, z níž jsou podezřelí tři přistěhovalci, konaly demonstrace i útoky na cizince.

Jeden z nich zachytilo i hojně zveřejňované video, které šéf kontrarozvědky zpochybnil s tím, že mohlo jít o cíleně šířenou nepravdivou informaci. Později se ale ukázalo, že pro toto tvrzení neměl žádné důkazy, a musel tak připustit, že video je autentické.

Dalším tvrzením, že se v Chemnitzu nekonaly žádné štvanice, se Maassen přímo postavil proti kancléřce Merkelové, která o těchto štvanicích opakovaně hovořila. Navíc se šéfovi kontrarozvědky vyčítaly údajně příliš blízké kontakty s opoziční Alternativou pro Německo, což ale odmítal.

Nového prezidenta Spolkového úřadu na ochranu ústavy bude Seehofer teprve hledat. Do té doby kontrarozvědku nadále povede Maassen.

Video: Nacisti pryč, znělo na začátku září Chemnitzem. Na koncert proti extremismu přišlo 65 tisíc lidí. 

Nacisti pryč, znělo Chemnitzem. Na koncert proti extremismu přišlo 65 tisíc lidí | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy