Malárie už zabíjí každých 30 vteřin

lem
13. 8. 2006 0:00
Praha - Hrozba malárie je rok od roku intenzivnější. Každých třicet vteřin na ni zemře jeden člověk, především děti a těhotné ženy.

Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom hodlala do roku 2010 výskyt tohoto onemocnění snížit v porovnání s 90. lety minulého století na polovinu. Bez úspěchu.

Ročně je nakaženo 500 milionů osob

Nemoc, která už byla v rozvinutých zemích vymýcena, představuje na africkém kontinentu stále velký problém. V Ugandě vzrostl počet onemocnění za posledních deset let o celých 700 procent, v Burkině Faso o procent 250.

  • Malárie: Otázky a odpovědi  - ČTĚTE ZDE

Čtyřicet procent současné světové populace žije v oblastech, kde jediné bodnutí infikovaného komára může znamenat smrt. Ročně tak v důsledku malárie umírá jeden a půl milionů lidí,  většinou dětí mladších pěti let, a devadesát procent úmrtí připadá právě na Afriku.

Celkově je každý rok některým z typů malárie nakaženo na 500 milionů osob.

Epidemiolog Arata Koči, který má tuto problematiku ve WHO na starosti, je proto rozhodnut v boji proti smrtícím komárům zakročit. Svůj boj však nesvádí jen s krvelačnými komáry a smrtícím prvokem, ale i s ochránci přírody a se šéfy farmaceutických společností.

Použít insekticid, či nepoužít?

Na vině je stále aktuálnější diskuze o opětovném využití insekticidu DDT (dichlordifenyltricholrethan), který byl v průběhu 50. a 60. let masově využíván po celém světě, ale kvůli rostoucímu tlaku ekologů později zakázán.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Jen kondomy na AIDS nestačí, hlásí OSN
  • Obřízkou jsou mrzačeny miliony dívek
  • Falešné léky zabíjejí ve třetím světě

    Začátkem května tohoto roku o užití DDT rozhodla americká Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) a podle slov editor časopisu Nature Medicine Apoorva Mandavilliho "bude v brzké době následovat podobné rozhodnutí i ze strany mezinárodní zdravotní organizace".

    "Potřebujeme velkou vojenskou kampaň po vzoru 50.let," potvrdil Mandavilliho slova v německém deníku Spiegel Koči.

    Ekologům se však nový plán na využití DDT nelíbí, protože škodlivé látky se mohou snadno dostat do potravinového řetězce a ohrozit tak lidské zdraví.

    V současnosti je užití DDT legalizováno pouze v pěti afrických zemích - Svazijsku, Namíbii, Madagaskaru, Etiopii a Jihoafrické republice.

    "Samozřejmě, že DDT je hrozbou pro životní prostředí," připouští expert na malárii Amir Attaran z univerzity v Ottawě. "Riziko je však v porovnáním s hrozbou malárie minimální."

    Léky musí být účinnější

    V lednu se navíc Arata Koči postavil proti farmaceutickým firmám, které posílají do Afriky nedostatečně funkční léky založené na jednostranné léčbě. Pacienti se jejich vlivem stávají odolní proti nemoci, úspěch léčby je však diskutabilní.

    Počet hladovějících v Africe dál roste.
    Počet hladovějících v Africe dál roste. | Foto: Aktuálně.cz

    Téměř polovina ze čtyřiceti farmaceutických firem, které posílají své léky do zemí třetího světa, na ultimátum WHO přistoupila a v budoucnosti se zaměří na diskribuci léků založené na více než jeden aktivní látce.

    Jednou z těchto firem je například německá Denk Pharma. "Byly jsme šokováni, protože jsme na vývoj léků vydali velké peníze. Ale v důsledku Kočiho rozhodnutí začali představitelé afrických zemí více poslouchat a jednostrannou terapii již odmítají," potvrdil mluvčí firmy.

    Tento týden navíc vědci oznámili, že pokud by byly africké děti proti malárii očkovány, podařilo by se snížit výskyt této nemoci až o polovinu. Problémem však zůstávají peníze. Rozpočet Světové zdravotnické organizace na roky 2006/2007 je jen 137 milionů dolarů a ani polovina z nich není jistá.

    "Všichni příliš mluví a málo jednají," říká Koči. Jeho cílem je tak nabídnou nejpostiženějším zemím potřebná data, kvalifikované poradce i finance.

    Bez peněžní pomoci v boji zvítězit nelze

    Právě v těchto dnech dostal Světový fond pro boj s AIDS, tuberkulózou a malárií zřízený v roce 2002 rozhodnutím generálního tajemníka OSN Kofi Annana, od Nadace Billa a Melindy Gatesových příslib na příspěvek ve výši 500 milionů dolarů pro boj s těmito epidemiemi.

    Velkorysá dotace, která je dosud největším soukromým darem na boj proti AIDS, bude rozdělena do pěti splátek vždy po 100 milionech dolarů ročně počínaje letošním rokem.

    V lednu se Arata Koči postavil proti farmaceutickým firmám, které posílají do Afriky nedostatečně funkční léky založené na jednostranné léčbě.
    V lednu se Arata Koči postavil proti farmaceutickým firmám, které posílají do Afriky nedostatečně funkční léky založené na jednostranné léčbě. | Foto: www.who.int

    Celkové příspěvky, které fond již dostal, se tak zvýšily na 9,5 miliardy dolarů. Fond kromě podpory výzkumných projektů působí ve 132 zemích, kde již přispěl na léčení 544.000 lidí nemocných AIDS, 1,4 milionu nemocných tuberkulózou a jedenácti milionů obětí malárie.

    "Pokud se mi přece jen nepodaří s malárii zatočit, lidé si to budou pamatovat," prohlásil sebevědomě Koči. Svět však i přesto boj s malárií prozatím prohrává.

     

    Právě se děje

    Další zprávy