Brusel (Od naší spolupracovnice) - Český kandidát Štefan Füle při grilování uspěl, ale evropští poslanci jsou krajně nespokojeni s dalšími vystoupeními některých budoucích eurokomisařů. Hlavně s bulharskou kandidátkou na post komisařky pro humanitární pomoc Rumjanou Želevovou, jejíž budoucnost v Bruselu visí na vlásku.
Není jediná. Zejména socialističtí poslanci mají velké výhrady vůči litevskému kandidátovi Algirdasu Šemetovi, který pro změnu nepřesvědčil svými schopnostmi především v oblasti boje proti korupci.
Přesně této situaci se chtěl předseda Evropské komise José Manuel Barroso vyhnout. I proto údajně radil při osobních pohovorech jednotlivým kandidátům, aby byli co nejobecnější, a nedávali tak munici europoslancům.
Ti nemohou smést jednotlivé aspiranty na posty komisařů, europarlament ale schvaluje komisi jako celek. Před pěti lety italský kandidát Rocco Buttiglione příliš ventiloval své konzervativní názory na homosexuály a Barroso ho nakonec pod tlakem europoslanců musel vyměnit.
Příliš blízko mafii?
Bulharka Želevová se podle očekávání ukázala jako nejslabší článek Barrosova nového týmu. Europoslanci bývalou ministryni zahraničí podezřívají, že lhala o vlastnictví své firmy Global Consult. Navíc podle nich nedostatečně vysvětlila podezření z napojení svého manžela na organizovaný zločin. Ani její odbornost v oblasti humanitární pomoci, kterou by měla mít jako komisařka na starosti, přítomné zákonodárce neoslnila.
"Její šance vidím tak padesát na padesát," uvedl pro Aktuálně.cz zdroj blízký vedení Evropské komise.
Osud Želevové nyní závisí na politické podpoře Barrosa a nejsilnější parlamentní skupiny Evropské lidové strany, do které patří. Ta v tuto chvíli za Bulharkou stojí. Předseda evropských lidovců Joseph Daul označil "nepodložené" propírání minulosti Želevové za hon na čarodejnice.
"Chci, aby její situace byla co nejdříve vyjasněna a ona mohla být posuzována podle osobních kvalit," řekl Daul.
Vedení výboru pro rozvoj, před kterým Želevová vystoupila, nicméně žádá nové dokumenty. "Požadujeme dva dokumenty: jeden od prezidenta komise, a to do čtyřiadvaceti hodin, a druhý od právní služby parlamentu, bez časového omezení," oznámil liberální koordinátor výboru Charles Görens.
Chaos v němčině a bulharštině
Úterní slyšení Želevové se zvrhlo v chaos a vzájemné útoky. Želevová ostře formulované dotazy nedokázala odrážet. Naopak se nechala svést do osobní roviny poté, co ji liberální bulharská europoslankyně Antonija Parvanovová obvinila, že firmu vlastnila v rozporu s bulharskými zákony až do roku 2008. Želevová tvrdí, že není vlastník od roku 2007, kdy se stala poslankyní Evropského parlamentu.
"Myslím, že bychom se měli skutečně soustředit na humanitární pomoc. Mnoho lidí ve světě trpí a umírá a my tu ztrácíme čas diskusí o nepodložených obviněních," reagovala Želevová.
V tu chvíli Parvanovová využila moment, kdy mohla po osobní reakci Želevové přerušit slyšení. "To, co paní Želeva říká, není pravda," prohlásila Parvanovová.
V sále nastal zmatek. Mezi europoslanci začaly kolovat dokumenty v bulharštině a němčině od obou bulharských političek. "Měli bychom okamžitě přerušit slyšení, dokud nebude obnoven pořádek," prohlásil jeden z německých levicových europoslanců.
Lidovci versus socialisté
Bulharka Želevová i Litevec Šemeta jsou oba podporováni největší parlamentní frakcí lidovců. Podle bulharských novinářů se Želevová těší přízni zejména německých křesťanských demokratů. Je podle nich tak trochu "jejich" kandidátkou.
"Je sotva představitelné, že by lidovci dopustili výměnu hned dvou svých kandidátů. Pravděpodobně by se pokusili smést někoho ze socialistů," řekl jeden z bruselských diplomatů.
Český kandidát Štefan Füle, který je vnímán jako socialistický návrh, si nicméně vysloužil po svém úterním slyšení pochvalné ohlasy.
Blog Jiřího Havla: Füle uspěl v Bruselu |