reklama
 
 

Steak a doutník. Maduro navštívil luxusní restauraci, hladovějící Venezuelci se bouří

18. 9. 2018 15:08
Venezuelský prezident Nicolás Maduro si dopřával v istanbulské restauraci slavného tureckého šéfkuchaře.

Istanbul/Caracas - Zchudlou Venezuelu obletělo neobvyklé video. Prezident Nicolás Maduro na něm se svou manželkou Cilií Flores hoduje v luxusní restauraci v Istanbulu. Záběry ve Venezuele, kde dlouhodobě chybí potraviny a maso je naprostý luxus, vyvolaly vlnu pozdvižení a kritiky. 

Maduro navštívil drahý řetězec restaurací, který vlastní Nusret Gokce, excentrický turecký šéfkuchař a celebrita. Ten se proslavil na sociálních sítích teatrálním krájením pečeného masa a jeho solením - i proto se mu přezdívá Salt Bae.

Na videu je vidět Maduro, jak si dává drahý steak a pak kouří doutník z krabičky se svým jménem. Záběry na svém Twitteru a Instagramu zveřejnil sám kuchař Gokce.

"Zatímco Venezuelci trpí a umírají hlady, Nicolás Maduro a Cilia si užívají v jedné z nejdražších restaurací na světě, kde utrácejí peníze ukradené od venezuelského lidu," kritizoval opoziční lídr a bývalý předseda parlamentu Julio Borges.

Po vlně kritiky Gokce, který ve svých restauracích přivítal hvězdy, jako je například Cristiano Ronaldo nebo David Beckham, videa z obou sociálních sítí smazal.

Návštěvu drahé restaurace potvrdil i sám Maduro. "Miluje Venezuelu, řekl mi to několikrát," řekl o kuchaři.

Maduro se v největším tureckém městě zastavil na zpáteční cestě z Číny, kam jel požádat o další finanční úvěr, který by pomohl potápějící se venezuelské ekonomice. Právě Peking podle odhadů poskytl Caracasu úvěry v hodnotě 50 až 65 miliard dolarů. Přesná částka není známa.

Venezuela se v posledních měsících propadá stále hlouběji do humanitární krize. V zemi chybí potraviny i hygienické prostředky. Loni žilo v chudobě 87 procent lidí, 64 procent Venezuelců pak v loňském roce zhublo, a to v průměru o 11,4 kilogramu.

Tamní zdravotníci popisují krizovou situaci v nemocnicích, kde kromě chybějících základních léků nefungují ani běžné lékařské přístroje. Opět se objevují nemoci, které se dříve podařilo vymýtit, například spalničky.

Odhaduje se, že ze země uteklo už 2,3 milionu lidí. Uprchli nejčastěji do dalších zemí Latinské Ameriky, které se musí vyrovnat s migrační vlnou.

Video: Podívejte se na pokus o atentát na prezidenta Madura 

Mohutná rána a panika. Výbuch při Madurově projevu zachytila televize | Video: |  00:39

autor: Simone Radačičová | 18. 9. 2018 15:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama