Venezuela zatkla za údajný atentát na Madura dva vysoké důstojníky. Z incidentu viní už 34 lidí

ČTK ČTK
14. 8. 2018 21:49
Důvodem zatýkání je incident ze 4. srpna, kdy Madurova ochranka sestřelila při jeho projevu během oslav výročí vzniku Národní gardy bezpilotní letoun s trhavinou.
Nicolás Maduro.
Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelské úřady zatkly dva vysoké armádní důstojníky v souvislosti s nedávným incidentem, který autoritářská vláda označila za atentát na prezidenta Nicoláse Madura. Informoval o tom v úterý generální prokurátor Tarek Saab. Uvedl také, že kvůli atentátu je obviněno už 34 lidí, z toho 14, včetně obou důstojníků, je ve vazbě.

Podle Saaba jsou zatčenými důstojníky plukovník Pedro Zambrano a divizní generál Alejandro Pérez. Oba byli podle opozičních médií zatčeni už dříve, Zambrano krátce po incidentu označovaném za atentát a Pérez o předchozím víkendu.

Venezuelský opoziční deník El Nacional v úterý informoval o dalším zatčeném důstojníkovi. Brigádního generála Héctora Armanda Hernándeze odvedla z jeho domu tajná služba násilím v pondělí.

Důvodem zatýkání je incident ze 4. srpna, kdy Madurova ochranka sestřelila při jeho projevu během oslav výročí vzniku Národní gardy bezpilotní letoun s trhavinou. Na twitteru krátce nato dosud neznámá opoziční skupina uvedla, že se pokusila o atentát. Skupina se označila jako hnutí "vlasteneckých vojáků a civilistů loajálních venezuelskému lidu".

Prezident Maduro prohlásil, že šlo o atentát na něj a že za ním stojí krajní pravice, emigranti na Floridě a tehdejší kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Ten to označil za absurdní. Následovalo zatýkání, zadržen byl například i opoziční poslanec Juan Requesens. Podle Saaba je obviněn mimo jiné z vlastizrady či pokusu o vraždu. Zatykač byl vydán i na bývalého předsedu parlamentu Julia Borgese, který patří ke kritiků Madura a který už dříve uprchl do Kolumbie.

Opozice dala již dříve najevo obavy, že autoritářský prezident využije sobotní incident k zátahům proti jejím členům. V posledních týdnech se totiž množí protesty proti vládě a hospodářskému kolapsu. V zemi je nedostatek potravin i léků, stále častější jsou mnohahodinové výpadky elektrické energie i dodávek vody v řadě regionů. Někde kolabují i veřejné služby, jako je doprava či svoz odpadu.

Z ekonomické krize, v níž je Venezuela už několik let, viní opozice socialistickou hospodářskou politiku autoritářské vlády. Prezident Maduro tvrdí, že za krizi může opozice a kapitalistické síly z USA či Kolumbie, které se tak snaží jeho vládu svrhnout.

Související video: Údajný atentát na venezuelského prezidenta Madura

Mohutná rána a panika. Výbuch při Madurově projevu zachytila televize | Video:
 

Právě se děje

před 42 minutami

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy