Venezuela zatkla za údajný atentát na Madura dva vysoké důstojníky. Z incidentu viní už 34 lidí

ČTK ČTK
14. 8. 2018 21:49
Důvodem zatýkání je incident ze 4. srpna, kdy Madurova ochranka sestřelila při jeho projevu během oslav výročí vzniku Národní gardy bezpilotní letoun s trhavinou.
Nicolás Maduro.
Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelské úřady zatkly dva vysoké armádní důstojníky v souvislosti s nedávným incidentem, který autoritářská vláda označila za atentát na prezidenta Nicoláse Madura. Informoval o tom v úterý generální prokurátor Tarek Saab. Uvedl také, že kvůli atentátu je obviněno už 34 lidí, z toho 14, včetně obou důstojníků, je ve vazbě.

Podle Saaba jsou zatčenými důstojníky plukovník Pedro Zambrano a divizní generál Alejandro Pérez. Oba byli podle opozičních médií zatčeni už dříve, Zambrano krátce po incidentu označovaném za atentát a Pérez o předchozím víkendu.

Venezuelský opoziční deník El Nacional v úterý informoval o dalším zatčeném důstojníkovi. Brigádního generála Héctora Armanda Hernándeze odvedla z jeho domu tajná služba násilím v pondělí.

Důvodem zatýkání je incident ze 4. srpna, kdy Madurova ochranka sestřelila při jeho projevu během oslav výročí vzniku Národní gardy bezpilotní letoun s trhavinou. Na twitteru krátce nato dosud neznámá opoziční skupina uvedla, že se pokusila o atentát. Skupina se označila jako hnutí "vlasteneckých vojáků a civilistů loajálních venezuelskému lidu".

Prezident Maduro prohlásil, že šlo o atentát na něj a že za ním stojí krajní pravice, emigranti na Floridě a tehdejší kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Ten to označil za absurdní. Následovalo zatýkání, zadržen byl například i opoziční poslanec Juan Requesens. Podle Saaba je obviněn mimo jiné z vlastizrady či pokusu o vraždu. Zatykač byl vydán i na bývalého předsedu parlamentu Julia Borgese, který patří ke kritiků Madura a který už dříve uprchl do Kolumbie.

Opozice dala již dříve najevo obavy, že autoritářský prezident využije sobotní incident k zátahům proti jejím členům. V posledních týdnech se totiž množí protesty proti vládě a hospodářskému kolapsu. V zemi je nedostatek potravin i léků, stále častější jsou mnohahodinové výpadky elektrické energie i dodávek vody v řadě regionů. Někde kolabují i veřejné služby, jako je doprava či svoz odpadu.

Z ekonomické krize, v níž je Venezuela už několik let, viní opozice socialistickou hospodářskou politiku autoritářské vlády. Prezident Maduro tvrdí, že za krizi může opozice a kapitalistické síly z USA či Kolumbie, které se tak snaží jeho vládu svrhnout.

Související video: Údajný atentát na venezuelského prezidenta Madura

Mohutná rána a panika. Výbuch při Madurově projevu zachytila televize
 

Právě se děje

Další zprávy