Maďarský prezident podepsal balík zákonů přezdívaný "Stop Soros"

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 6. 2018 23:37
Nová právní úprava umožní trestně stíhat aktivity "podporující nelegální migraci". Zdaní také organizace pomáhající uprchlíkům.
Zákony ve čtvrtek podepsal maďarský prezident János Áder.
Zákony ve čtvrtek podepsal maďarský prezident János Áder. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský prezident János Áder ve čtvrtek podepsal kontroverzní balík protiimigračních zákonů označovaný Stop Sorosovi včetně dodatku ústavy.

Nová právní úprava, kritizovaná například Radou Evropy a Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), umožní trestně stíhat aktivity podporující ilegální migraci.

Parlament všechny tyto normativní akty schválil minulý týden ve středu. Díky ústavní většině, kterou má vládnoucí koalice tvořená stranou Fidesz a křesťanskými demokraty, se premiérovi Viktoru Orbánovi podařilo prosadit i doplnění ústavy.

Kritizované zákony obsahují dodatky k trestnímu kodexu, které zakotvují trestní postih osob nebo organizací usnadňujících ilegální migraci nebo pomáhajících s žádostmi o azyl migrantům přicházejícím z takzvaných bezpečných států. Mimo jiné také uvalují zvláštní 25procentní daň na organizace, které podporují migraci.

Tento kontroverzní legislativní počin vlády je namířený zejména proti organizacím, jež podporuje americký miliardář maďarského původu George Soros. Ten se stal hlavním terčem Orbánových výpadů v jarní předvolební kampani. Premiér jej viní z aktivní podpory masové imigrace do Evropy a z vměšování do maďarské politiky.

Schválený ústavní dodatek má především zákazem přesídlování cizinců do Maďarska čelit snahám Bruselu stanovit členským státům EU kvóty pro přebírání migrantů z jiných unijních zemí. Vytváří rovněž nejvyšší správní soud a zakazuje bezdomovcům žít na veřejných prostranstvích.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy