Maďarští poslanci schválili zákon "stop Soros". Míří na neziskovky, které pomáhají migrantům

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 6. 2018 16:23
Návrh je cílený především proti nevládním organizacím, které podporuje americký miliardář maďarského původu George Soros. Toho maďarský premiér Viktor Orbán viní z politického vměšování a z aktivní podpory masové imigrace do Evropy.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský parlament ve středu schválil balíček protiimigračních zákonů, který zavádí mimo jiné tresty za jakékoli podporování nelegální migrace, informovala agentura Reuters.

Nová právní úprava označovaná jako "stop Soros", kterou kritizovala například Rada Evropy, umožní postihovat nevládní organizace, které pomáhají migrantům bez práva na azyl. Parlament, v němž má ústavní většinu koalice premiéra Viktora Orbána, schválil také ústavní dodatek, který brání příslušníkům "cizích populací" usadit se v Maďarsku.

Kritizovaný zákon je namířený zejména proti organizacím, které podporuje americký miliardář maďarského původu George Soros. Ten se stal hlavním terčem Orbánových výpadů v jarní předvolební kampani. Premiér jej viní z aktivní podpory masové imigrace do Evropy a vměšování do maďarské politiky.

Zákon mimo jiné uvaluje zvláštní 25procentní daň na organizace, které podporují migraci.

Kromě nevládních organizací kritizovaly normu například Rada Evropy a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, podle nichž kriminalizuje činnosti, které jsou zcela legitimní.

Orbán patří k nejhlasitějším odpůrcům systému přerozdělování migrantů mezi země Evropské unie, k němuž se Maďarsko stejně jako Polsko nebo Česko odmítlo připojit.

 

Právě se děje

Další zprávy