Maďarská vláda ještě zpřísní návrh sporného zákona "Stop Sorosovi"

ČTK ČTK
14. 5. 2018 19:38
Zamýšlené zpřísnění má podle vládní strany Fidesz znamenat schválení příslušných změn v ústavě. Umožní ministrovi vnitra zakázat kteroukoliv nevládní organizaci aktivní v oblasti imigrace, jež by mohla představovat "hrozbu pro národní bezpečnost".
Viktor Orbán.
Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarská vláda hodlá ještě víc zpřísnit sporný návrh zákona, který má mimo jiné zavést tvrdší pravidla pro činnost nevládních organizací. Parlamentní výbor pro spravedlnost o tom v pondělí podle agentury MTI informoval šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána Antal Rogán.

Vedoucí kanceláře předsedy vlády v této souvislosti také řekl, že zamýšlené zpřísnění bude znamenat schválení příslušných změn v ústavě. To pro vládnoucí stranu Fidesz nyní nebude velký problém, protože spolu s koaličními křesťanskými demokraty si po nedávných volbách v parlamentu udrželi dvoutřetinovou většinu, potřebnou ke schvalování ústavních zákonů.

Orbán se schvalováním uvedeného zákona, přezdívaného "Stop Sorosovi", záměrně čekal na volby, aby věděl, jak dalece tvrdě může být návrh tohoto normativního aktu nastaven. Připravovaný právní předpis má být namířený proti nevládním organizacím financovaným ze zahraničí, zejména proti těm, jež podporuje americký miliardář maďarského původu George Soros. Toho Orbán viní z politického vměšování a z aktivní podpory masové imigrace do Evropy.

Navrhovaný zákon by měl například umožnit ministrovi vnitra zakázat kteroukoliv nevládní organizaci aktivní v oblasti imigrace, jež by mohla představovat "hrozbu pro národní bezpečnost". Počítá se rovněž se zavedením 25procentní daně na zahraniční dary pro organizace, které podporují migraci.

"Potřebujeme tvrdší návrh, než je ten, který byl parlamentu už předložen," prohlásil podle agentury Reuters Rogán v parlamentním výboru. Žádné podrobnosti ale v této souvislosti nesdělil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy