Maďarsko chce trestat podporu nelegální migrace. "Přesidlování cizí populace" zakáže i v ústavě

ČTK ČTK
29. 5. 2018 21:57
Podpora nelegální migrace je v Maďarsku nově definována jako organizovaná činnost, která osobám, jež nečelí nebezpečí pronásledování, neoprávněně pomáhá požádat o azyl nebo získat povolení k pobytu v Maďarsku.
Viktor Orbán.
Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarská vláda předloží k projednání pozměněný návrh zákona přezdívaného "Stop Soros", podle kterého bude v zemi trestné jakýmkoli způsobem podporovat nelegální migraci. Provinilci hrozí podle agentury Reuters až rok za mřížemi. Kabinet dále navrhuje změnu v ústavě, podle níž "cizí populace" nemůže být přesídlena do Maďarska.

V případě, že maďarský parlament vládní návrh v jeho současné podobě schválí, může být trestné poskytovat žadatelům o azyl informační letáky, právní poradenství nebo i potravinovou pomoc, napsal zpravodajský server BBC.

Návrh je namířen především proti nevládním organizacím, které podporuje amerických miliardář maďarského původu George Soros. Toho maďarský premiér Viktor Orbán viní z politického vměšování a z aktivní podpory masové imigrace do Evropy.

Podle agentury MTI podpora nelegální migrace je nově definována jako organizovaná činnost, která osobám, jež nečelí nebezpečí pronásledování, neoprávněně pomáhá požádat o azyl nebo získat povolení k pobytu v Maďarsku. Zákon dále znemožňuje žádat o azyl těm, kteří do Maďarska přišli ze třetích zemí, kde jim perzekuce nehrozila.

Podle vládního prohlášení pomáhá ilegálním migrantům vstoupit na území Maďarska několik mezinárodních, ale i domácích organizací. Žádnou z nich ale vláda výslovně nejmenovala.

Schválení zákona by pro vládní stranu Fidesz neměl být velký problém, protože spolu s koaličními křesťanskými demokraty si po nedávných parlamentních volbách udržela dvoutřetinovou většinu. Parlament by o zákonu měl jednat příští týden, píše BBC.

Původní návrh umožňoval například ministrovi vnitra zakázat kteroukoli nevládní organizaci aktivní v oblasti imigrace, jež by mohla představovat "hrozbu pro národní bezpečnost". Počítal i se zavedením 25procentní daně na zahraniční dary pro organizace, které podporují migraci.

Maďarsko patří v rámci EU vedle Polska nebo České republiky k nejhlasitějším kritikům povinného přijímání žadatelů o azyl a dlouhodobě odmítá i systém kvót. Na jeho základě má být přemístěno 160 000 migrantů z Itálie a Řecka do ostatních zemí EU.

Podle zpravodaje BBC maďarský parlament bude projednávat přísnější protiimigrační zákony i přesto, že na území Maďarska vstupuje v současné době jen velmi málo migrantů. Důvodem je dvojitý ostnatý drát postavený na maďarských hranicích na jihu země.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) maďarskou vládu v úterý vyzval, aby od nejnovějšího návrhu upustila. "UNHCR má velké obavy, že tyto návrhy, pokud budou přijaty, mohou připravit lidi, kteří byli nuceni uprchnout ze svých domovů, o nutnou pomoc a služby a roznítí napjatou veřejnou debatu a nárůst xenofobních postojů," uvedl úřad ve svém prohlášení.

 

Právě se děje

Další zprávy