Maďarsko porušilo práva dvou migrantů. Má jim zaplatit 10 tisíc euro, rozhodl soud pro lidská práva

ČTK ČTK
14. 3. 2017 19:25
Po 10 tisícech euro mají od Maďarska obdržet dva bangladéšští migranti, kteří byli na podzim roku 2015 zadržováni v tranzitní zoně u přechodu Röszke na maďarsko-srbské hranici a následně vráceni do Srbska. Podle Evropského soudu pro lidská práva bylo jejich zadržování a vrácení protiprávní, jelikož porušovalo Evropskou úmluvu o lidských právech. Vládnoucí strana Fidesz v první reakci na verdikt označila za nesmyslné, že Maďarsko je trestáno za ochranu svých vlastních a zároveň evropských hranic.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Budapešť - Evropský soud pro lidská práva (ESLP) v úterý rozhodl, že Maďarsko před dvěma roky protiprávně zadržovalo dva migranty v tranzitní zóně a poté je poslalo zpět do Srbska. Rozsudek, proti němuž se lze odvolat, by mohl Budapešti znesnadnit realizaci nového zákona, který zpřísňuje zacházení s migranty, včetně žadatelů o azyl. Vládnoucí strana Fidesz označila verdikt za nesmyslný.

Maďarsko podle ESLP zadržováním dvou bangladéšských migrantů na podzim 2015 v tranzitní zóně u přechodu Röszke na své jižní hranici se Srbskem porušilo Evropskou úmluvu o lidských právech. Jejich pozdějším vrácením do Srbska pak oba muže vystavilo riziku nehumánního zacházení v řeckých uprchlických centrech.

Maďarské úřady podle mínění soudců tímto jednáním porušily právo na svobodu a bezpečnost, zákaz mučení a právo na poskytnutí účinné pomoci zakotvené v Evropské úmluvě o lidských právech.

ESLP nařídil Maďarsku zaplatit oběma Bangladéšanům po 10 tisícech eurech (270 tisíc korun) jako odškodné a po 8705 eurech k pokrytí soudních výloh.

Rozsudek byl vynesen pouhý týden poté, co maďarský parlament schválil zákon, který umožňuje systematicky omezovat svobodu pohybu migrantů. Po vstupu do země mají být zadržováni v uprchlických táborech až do definitivního vyřízení jejich žádostí o azyl. Kromě toho policie může vracet za hranice migranty, kteří přišli nelegálně a byli zadrženi kdekoli v zemi. Dříve policie mohla vracet do Srbska a Chorvatska běžence dopadené v osmikilometrovém pohraničním pásu.

Vládnoucí strana Fidesz v první reakci na verdikt označila za nesmyslné, že Maďarsko je trestáno za ochranu svých vlastních a zároveň evropských hranic. Migrační krizi lze zvládnout pouze silnou obranou hranic, a ne "podléháním" nátlaku Bruselu a Štrasburku, zdůraznila podle agentury MTI strana premiéra Viktora Orbána ve svém prohlášení.

 

Právě se děje

Další zprávy