Fidesz drtivě vyhrál potřetí za sebou. Naděje opozice na oslabení Orbána se vypařila

Martin Ehl Martin Ehl
Aktualizováno 9. 4. 2018 19:17
Vyšší účast maďarských voličů pomohla vládní straně na venkově a v malých městech. Opozice svedla vyrovnaný souboj s vládní stranou jen v Budapešti.
Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz získali ve třetích volbách v řadě silný mandát. Podle předběžných výsledků po sečtení 99 procent hlasů Fidesz těsně obhájil ústavní většinu, když získal 134 hlasů ze 199 v jednokomorovém parlamentu.

Ukázalo se, že Fidesz byl schopen mobilizovat více voličů než opozice, která se na jednotnějším postupu domluvila až dva dny před nedělním hlasováním. Vyšší účast kolem sedmdesáti procent měla nahrát opozici. Ale kromě Budapešti Fidesz porazil své soupeře po celé zemi kampaní soustředěnou na jedno téma: varování před nebezpečím plynoucím z migrantů a proti těm, kteří údajně migranty zvou do Maďarska, tedy Organizaci Spojených národů a miliardářovi Georgi Sorosovi. Lidé přišli ve velkém hlasovat i na venkově, kde má Fidesz nejsilnější pozici.

"Vyhráli jsme klíčové vítězství. Získali jsme šanci bránit Maďarsko," řekl ve vítězné řeči v noci Viktor Orbán, který se v kampani stavěl jako vůdce těch, kdo bude bránit křesťanskou Evropu.

Orbánovo vítězství už přivítala populistická pravice po celé Evropě. Jako první blahopřála šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Penová.

Opozice, která si dělala naděje, že Orbána přinejmenším zbaví ústavní většiny, se připravuje na těžší život. Své místo šéfa nejsilnější opoziční strany chce nabídnout k dispozici Gábor Vona, jehož konzervativní Jobbik skončil na druhém místě s odhadovaným ziskem 25 křesel.

Rezignovalo vedení socialistické strany, která získala 20 křesel. Demokratická koalice socialistického expremiéra Ference Gyurcsániye skončila čtvrtá s 9 křesly. Další v pořadí je zeleněliberální strana Politika může být jiná (LMP) s osmi křesly. Po jednom poslanci získaly v jednomandátových obvodech další tři menší strany.

Opozice nebyla schopna se domluvit na jednotném postupu vůči Fideszu a postavit jak jednotnou kandidátku, tak vystupovat jednotně v jednomandátových obvodech, kde se volí 106 ze 199 poslanců.

Pomohly i hlasy ze zahraničí

Fidesz zároveň zemi válcoval pomocí mediální mašinérie státních i soukromých médií, která od roku 2010, kdy drtivě vyhrál, postupně ovládl. K vítězství Fideszu napomohl jak volební systém, který Orbán po roce 2010 prosadil s novou ústavou, tak i hlasy Maďarů ze zahraničí, kterým vláda Fideszu dala volební právo a které už před čtyřmi lety pomohly vládní straně získat těsnou ústavní většinu.

Vítězství Fideszu je špatnou zprávou pro Evropskou unii, která se není schopna vyrovnat s nástupem populismu od jeho vítězství v referendu o členství Velké Británie v roce 2016. Ve Francii sice populisty porazil Emmanuel Macron, ale v Německu jsou nyní pravicoví populisté nejsilnější opoziční silou, v Rakousku jsou koaliční stranou a v Itálii jednají o zformování vlády.

Orbán na evropské půdě měl dosud ochrannou ruku v Evropské lidové straně a v německých konzervativcích Angely Merkelové. Tolerance Orbánova režimu, který tvrdě potlačoval opozici, svobodná média a právní stát, se ale nejspíš nyní změní, protože maďarský vůdce s autoritářskými sklony inspiroval mnohá podobná evropská hnutí včetně například nyní vládnoucí polské strany Právo a spravedlnost nebo rakouských Svobodných.

Očekává se, že Orbán bude nyní ještě tvrdší vůči zbývajícím nezávislým médiím a vůči nevládním organizacím, zejména vůči nadaci Open Society miliardáře George Sorose. "Toto vítězství Orbána postaví do konfliktu se snahou Macrona a Merkelové reformovat a oživit Evropskou unii," uvedl Mujtaba Rahman, analytik konzultační firmy Euroasia Group.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy