Fidesz drtivě vyhrál potřetí za sebou. Naděje opozice na oslabení Orbána se vypařila

Martin Ehl Martin Ehl
Aktualizováno 9. 4. 2018 19:17
Vyšší účast maďarských voličů pomohla vládní straně na venkově a v malých městech. Opozice svedla vyrovnaný souboj s vládní stranou jen v Budapešti.
Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz získali ve třetích volbách v řadě silný mandát. Podle předběžných výsledků po sečtení 99 procent hlasů Fidesz těsně obhájil ústavní většinu, když získal 134 hlasů ze 199 v jednokomorovém parlamentu.

Ukázalo se, že Fidesz byl schopen mobilizovat více voličů než opozice, která se na jednotnějším postupu domluvila až dva dny před nedělním hlasováním. Vyšší účast kolem sedmdesáti procent měla nahrát opozici. Ale kromě Budapešti Fidesz porazil své soupeře po celé zemi kampaní soustředěnou na jedno téma: varování před nebezpečím plynoucím z migrantů a proti těm, kteří údajně migranty zvou do Maďarska, tedy Organizaci Spojených národů a miliardářovi Georgi Sorosovi. Lidé přišli ve velkém hlasovat i na venkově, kde má Fidesz nejsilnější pozici.

"Vyhráli jsme klíčové vítězství. Získali jsme šanci bránit Maďarsko," řekl ve vítězné řeči v noci Viktor Orbán, který se v kampani stavěl jako vůdce těch, kdo bude bránit křesťanskou Evropu.

Orbánovo vítězství už přivítala populistická pravice po celé Evropě. Jako první blahopřála šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Penová.

Opozice, která si dělala naděje, že Orbána přinejmenším zbaví ústavní většiny, se připravuje na těžší život. Své místo šéfa nejsilnější opoziční strany chce nabídnout k dispozici Gábor Vona, jehož konzervativní Jobbik skončil na druhém místě s odhadovaným ziskem 25 křesel.

Rezignovalo vedení socialistické strany, která získala 20 křesel. Demokratická koalice socialistického expremiéra Ference Gyurcsániye skončila čtvrtá s 9 křesly. Další v pořadí je zeleněliberální strana Politika může být jiná (LMP) s osmi křesly. Po jednom poslanci získaly v jednomandátových obvodech další tři menší strany.

Opozice nebyla schopna se domluvit na jednotném postupu vůči Fideszu a postavit jak jednotnou kandidátku, tak vystupovat jednotně v jednomandátových obvodech, kde se volí 106 ze 199 poslanců.

Pomohly i hlasy ze zahraničí

Fidesz zároveň zemi válcoval pomocí mediální mašinérie státních i soukromých médií, která od roku 2010, kdy drtivě vyhrál, postupně ovládl. K vítězství Fideszu napomohl jak volební systém, který Orbán po roce 2010 prosadil s novou ústavou, tak i hlasy Maďarů ze zahraničí, kterým vláda Fideszu dala volební právo a které už před čtyřmi lety pomohly vládní straně získat těsnou ústavní většinu.

Vítězství Fideszu je špatnou zprávou pro Evropskou unii, která se není schopna vyrovnat s nástupem populismu od jeho vítězství v referendu o členství Velké Británie v roce 2016. Ve Francii sice populisty porazil Emmanuel Macron, ale v Německu jsou nyní pravicoví populisté nejsilnější opoziční silou, v Rakousku jsou koaliční stranou a v Itálii jednají o zformování vlády.

Orbán na evropské půdě měl dosud ochrannou ruku v Evropské lidové straně a v německých konzervativcích Angely Merkelové. Tolerance Orbánova režimu, který tvrdě potlačoval opozici, svobodná média a právní stát, se ale nejspíš nyní změní, protože maďarský vůdce s autoritářskými sklony inspiroval mnohá podobná evropská hnutí včetně například nyní vládnoucí polské strany Právo a spravedlnost nebo rakouských Svobodných.

Očekává se, že Orbán bude nyní ještě tvrdší vůči zbývajícím nezávislým médiím a vůči nevládním organizacím, zejména vůči nadaci Open Society miliardáře George Sorose. "Toto vítězství Orbána postaví do konfliktu se snahou Macrona a Merkelové reformovat a oživit Evropskou unii," uvedl Mujtaba Rahman, analytik konzultační firmy Euroasia Group.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy