Maďarsko uspořádá referendum o přerozdělení uprchlíků. Bez podpory lidí to nejde, řekl Orbán

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 24. 2. 2016 14:14
Maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že v zemi uspořádá referendum ohledně uprchlických kvót. "Vláda tak nyní reaguje na nálady veřejnosti. Myslíme si, že zavedení kvót ohledně přesídlování migrantů se bez podpory lidí rovná zneužití pravomoci," řekl Orbán na tiskové konferenci. Uprchlické kvóty by podle Orbána překreslily etnickou, kulturní a náboženskou mapu Evropy, uvedla agentura Reuters.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán dál vzdoruje plánům Evropské komise na přerozdělování uprchlíků.

"Nikdo nemůže rozhodnout o povinných kvótách pro Maďarsko bez maďarského parlamentu," nechal se slyšet, když oznamoval referendum.

Kvóty podle něj mohou změnit "maďarský a evropský kulturní, etnický a náboženský prostor". "Evropská unie nemá na něco takového právo," pokračoval.

"Ti, kteří řeknou NE povinným kvótám, řeknou ANO maďarské suverenitě," vzkázal národu.

Maďarsko bylo až do loňského léta hlavní tranzitní zemí, přes kterou proudily do Německa desetitisíce běženců. Vláda kvůli tomu nechala postavit plot - nejprve na hranici se Srbskem, posléze částečně i na té s Rumunskem a Slovinskem.

Parlament navíc v polovině září zpřísnil zákony, které měly běžence odradit od snah vstoupit na maďarské území. Těm, kteří poškodili plot, případně překročili hranici bez podání žádosti o azyl, hrozí až pětileté vězení.

Minulý týden na jejich základě maďarský generální prokurátor obvinil z terorismu syrského migranta, který se minulý rok v září zapojil na hranici do násilných střetů mezi uprchlíky a policisty. Vazebně stíhaný muž se teroristického jednání podle prokuratury dopustil účastí v nepokojích, ilegálním vstupem na maďarské území a útoky na úřední osoby.

Nevládní organizace Amnesty International ve své středeční zprávě označila Maďarsko za zemi, která projevila nejsilnější odpor k evropskému řešení uprchlické krize. Připomněla, že loni maďarské úřady obvinily více než 900 běženců z nelegálního vstupu do země.

Maďaři ale nejsou v kritice kvót osamoceni. Proti se staví de facto celá visegrádská čtyřka, tedy i Češi, Slováci a Poláci. Bratislava dokonce rozhodnutí Bruselu napadla u soudu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy