Za všechno může Unie a ještě lže. Hranici máme pod kontrolou, tvrdí řecký ministr

ČTK ČTK
17. 2. 2016 21:47
Řecký ministr pro migraci obvinil ostatní země EU ze lží za tvrzení, že se Atény nedokážou vypořádat s přílivem uprchlíků. Podle něho je na vině EU, že nedodala včas registrační přístroje a potřebný personál pro evidenci a identifikaci běženců. Kritizoval také země, které vyslaly policejní výpomoc do Makedonie k dozoru nad makedonsko-řeckou hranicí, tedy i Maďarsko, Slovensko či Česko. "Je snad Řecko evropským nepřítelem? Jsou snad uprchlíci nepřátelé?" zeptal se. "Pokud tomu někdo věří, ať to řekne nahlas," dodal.
Uprchlíci dorazili na řecký ostrov Lesbos.
Uprchlíci dorazili na řecký ostrov Lesbos. | Foto: Reuters

Atény - Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas dnes obvinil ostatní země Evropské unie ze lží a pokrytectví za tvrzení, že se Atény nedokážou vypořádat s přílivem blízkovýchodních uprchlíků.

Podle něho je na vině EU, že nedodala včas registrační přístroje a potřebný personál pro evidenci a identifikaci běženců a zjišťování falešných dokumentů na řeckých ostrovech poblíž Turecka, které jsou od loňského léta doslova zaplavovány přívalem uprchlíků.

"Proč nastal nyní velký pokrok v registraci?" zeptal se v rozhovoru pro zpravodajství BBC. "Z deseti procent jsme nyní na 90 procentech, protože teď přivezli stroje, které jsme požadovali, Eurodac (databázi otisků prstů)," dodal.

"Diskuse, že nemáme kontrolu nad našimi hranicemi, to je lež," řekl ministr. "Máme nejlepší kontrolu nad mořskou hranicí, jakou kdo může mít," tvrdil.

Muzalas se také kriticky vyjádřil na adresu zemí, které vyslaly policejní výpomoc do Makedonie k dozoru nad makedonsko-řeckou hranicí, přes kterou utečenci míří dál do Evropy. Mezi těmito zeměmi jsou například Maďarsko, Slovensko či Česko.

"Je snad Řecko evropským nepřítelem? Jsou snad uprchlíci nepřátelé?" zeptal se. "Pokud tomu někdo věří, ať to řekne nahlas," dodal.

Obzvláště vůči Maďarsku měl řecký ministr největší výhrady, když mimo jiné podotkl, že Řekové nedostali od Maďarů "jedinou deku" v rámci možné pomoci pro uprchlíky.

Muzalas se tak vyjádřil před čtvrtečním a pátečním summitem Evropské unie v Bruselu, kde se šéfové států a vlád budou zabývat mimo jiné uprchlickou krizí.

Bohuslav Sobotka je pro, aby vznikl jakýsi záložní hraniční systém na linii Bulharsko-Makedonie. Premiér tuto úvahu ale nedomyslel. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy