Foto: Domy se posunují, sobi hynou hlady. Na Špicberky tvrdě dopadá klimatická změna

Foto: Domy se posunují, sobi hynou hlady. Na Špicberky tvrdě dopadá klimatická změna
Na dlouhou dobu by tomu tak však zůstat nemuselo. Teplota zde stoupá rychleji než na jiných místech planety a led taje.
Od 70. let průměrná teplota na Špicberkách stoupla o čtyři stupně. Teploměry v zimě nyní naměří o sedm stupňů víc, než tomu bylo před 40 lety. Pokud by se vyplnily odhady vědců, stoupla by do konce století teplota vzduchu na Špicberkách o dalších sedm až deset stupňů.
S tím souvisí i ubývání ledovců. Od konce sedmdesátých let mizí každých deset let téměř dvanáct procent ledu, uvádí agentura Reuters.
Měnící se prostředí ovlivňuje i životy místních. Kim Holmen (na fotografii), ředitel Norského polárního institutu, žije na ostrovech už tři desítky let. Podle něj jsou změny nepopiratelné. "Ztrácíme Špicberky, jak je známe," říká. Jako důvod cituje právě klimatickou změnu.
Foto: Shutterstock.com
Zahraničí Zahraničí
18. 9. 2019 13:04
Na souostroví Špicberky těžce dopadají klimatické změny. Projevují se tu daleko intenzivněji než jinde na světě. Na ostrovech za polárním kruhem patřících Norsku rychle taje všudypřítomný led. Podívejte se, s jakými problémy se místní potýkají.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy