Foto: Domy se posunují, sobi hynou hlady. Na Špicberky tvrdě dopadá klimatická změna

Foto: Domy se posunují, sobi hynou hlady. Na Špicberky tvrdě dopadá klimatická změna
Na dlouhou dobu by tomu tak však zůstat nemuselo. Teplota zde stoupá rychleji než na jiných místech planety a led taje.
Od 70. let průměrná teplota na Špicberkách stoupla o čtyři stupně. Teploměry v zimě nyní naměří o sedm stupňů víc, než tomu bylo před 40 lety. Pokud by se vyplnily odhady vědců, stoupla by do konce století teplota vzduchu na Špicberkách o dalších sedm až deset stupňů.
S tím souvisí i ubývání ledovců. Od konce sedmdesátých let mizí každých deset let téměř dvanáct procent ledu, uvádí agentura Reuters.
Měnící se prostředí ovlivňuje i životy místních. Kim Holmen (na fotografii), ředitel Norského polárního institutu, žije na ostrovech už tři desítky let. Podle něj jsou změny nepopiratelné. "Ztrácíme Špicberky, jak je známe," říká. Jako důvod cituje právě klimatickou změnu.
Foto: Shutterstock.com
Zahraničí Zahraničí
18. 9. 2019 13:04
Na souostroví Špicberky těžce dopadají klimatické změny. Projevují se tu daleko intenzivněji než jinde na světě. Na ostrovech za polárním kruhem patřících Norsku rychle taje všudypřítomný led. Podívejte se, s jakými problémy se místní potýkají.
 

Právě se děje

před 38 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 43 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy