Jaroslavu Čvančarovi, badateli Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), se v minulých letech podařilo s pomocí hodnověrných německých spolupracovníků i přímých svědků Heydrichova pohřbu identifikovat místo dnes již anonymizovaného hrobu třetího muže nacistické říše a architekta holokaustu.
Heydricha v Praze 27. května 1942 smrtelně zranili českoslovenští parašutisté Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem.
Po informaci německé policie z prosince minulého roku, že se kdosi pokusil Heydrichův hrob vyloupit, se Čvančara vydal i s dalšími badateli Vlastimilem Janíkem a Karlem Polatou na berlínský Hřbitov invalidů, aby se přesvědčil, zda šlo opravdu o hrob někdejšího zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě.
"Vím naprosto přesně, kde leží Heydrichovy ostatky. Avšak už po zveřejnění prosincových snímků místa, kde zloději kopali, se mně odpočátku nezdálo, že si zvolili ten správný hrob. Proto jsme se jeli raději s přáteli přesvědčit, jak to vlastně doopravdy je a o co těm zlodějům asi šlo," vysvětluje Čvančara důvody své cesty na berlínský Hřbitov invalidů.
S přáteli rychle zjistil, že Heydrichův neoznačený hrob leží o značný kus dál a je zcela netknutý. "Ti lidé kopali na špatném místě. Možná to i oni zjistili, takže nakonec hrob, kde kopali podle německé policie, ani nevyloupili," dodává Čvančara.
Badatel Vlastislav Janík nepochybuje, že motivem zlodějů bylo vyloupení Heydrichova hrobu anebo získání kordu Heinricha Himmlera, který tento šéf SS vlastnoručně položil na Heydrichovu rakev.
"Lupiči se však podle mě nechali zmýlit nepřesnou informací jednoho z internetových snímků, na němž je šipkou chybně označen Heydrichův hrob. No a právě tam zloději koncem loňského roku kopali," nabízí Janík vysvětlení prosincového omylu lupičů.
Případ podle německého listu Der Tagesspiegel stále vyšetřuje německá policie.
Místo, kde Heydrich na Hřbitově invalidů skutečně leží, Čvančara odmítá prozradit. "Kvalifikovaní němečtí historici jej nepochybně znají, třebaže zatím mlčí. Nechci kromě toho podněcovat další akce sběratelů válečných trofejí či snad neonacistů nebo anarchistů," vysvětluje badatel.
Před několika lety byl tak například násilně otevřen hrob nacisty Horsta Wessela (Příslušník SA a autor textu písně Die Fahne hoch, který byl v roce 1930 zabit komunisty a potom glorifikován nacistickým režimem, pozn. red.).