Lukašenko vyhlásil bojovou pohotovost polovině armády. Nejsme idioti, prohlásil

ČTK ČTK
28. 8. 2020 14:38
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko vyhlásil bojovou pohotovost polovině běloruské armády. Tento krok zdůvodnil cvičením Severoatlantické aliance u hranic Běloruska, informovala státní agentura BelTA.
Alexandr Lukašenko (vpravo) ve vojenské uniformě.
Alexandr Lukašenko (vpravo) ve vojenské uniformě. | Foto: ČTK

"A proč v tuhle chvíli začali rozmísťovat síly NATO u našich hranic? Přímo u hranic zahájili cvičení. Co mám dělat? Rozmístil jsem rovněž u hranic jednotky, polovinu armády jsem uvedl do stavu bojové pohotovosti. To není levné," citovala agentura prohlášení Lukašenka, který vládne zemi tvrdou rukou 26 let.

Lukašenko připomněl, že aliance přesunula z Německa do sousedství Běloruska 18 amerických bojových letounů F-16. "Vycházím z horší varianty (manévrů NATO a přesunutí letadel). Proto jsem byl nucen reagovat," řekl. "Nejsme idioti," poznamenal rovněž v této souvislosti.

Lukašenko také řekl, že Západu nejde o Bělorusko. "Bělorusko je jako obvykle odrazový můstek na Rusko… Je třeba zlomit tuto vládu, která tady je, a podsunout jinou, která se obrátí na cizí stát (s žádostí), aby poslali vojska a poskytli podporu. Potřebují tady trh, na němž budou moct prodávat své výrobky," poznamenal prezident.

Autoritářský vůdce nyní ve vlasti čelí nebývale rozsáhlým demonstracím, jejichž účastníci požadují jeho odchod. Protesty propukly, když bylo oznámeno Lukašenkovo drtivé vítězství v prezidentských volbách konaných 9. srpna. Mnoho lidí je přesvědčeno, že výsledek byl zfalšovaný a že ve skutečnosti zvítězila opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská.

Lukašenko poslal na demonstranty speciální policejní síly OMON, které v prvních dnech protestů proti lidem brutálně zasáhly. Panují obavy, že pokračující silný odpor proti sobě se bude Lukašenko snažit potlačit i s nasazením armády. Požádal dokonce ruského prezidenta Vladimira Putina o vytvoření záložní policejní síly, která je nyní připravena Lukašenkovi pomoci udržet se u moci. Putin tvrdí, že potřebu jejího nasazení v sousední zemi teď nevidí.

Video: Lukašenko přestal mlátit dav. Likvidace hrozí konkrétním lidem, strach je všude, říká Zévl

Režim změnil strategii. Zjistil, že naběhnout na demonstranty k ničemu nevede. Teď se zaměřil na lidi, kteří nejsou pod takovým drobnohledem, říká. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy