Lukašenko varoval před revolucí z ciziny. Hodlá nařídit "nejtvrdší opatření"

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2020 15:40
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v sobotu na návštěvě vojenské posádky ve městě Grodno varoval před revolucí, kterou se podle jeho slov v zemi snaží rozpoutat cizina. Podle agentur oznámil, že pověří ministra obrany, aby přijal "nejtvrdší opatření" na ochranu celistvosti státu.
Lukašenko při projevu k posádce v Grodně avizoval "nejtvrdší opatření" na ochranu celistvosti státu. (Ilustrační snímek pochází ze staršího shromáždění, které v Minsku organizovaly provládní síly.)
Lukašenko při projevu k posádce v Grodně avizoval "nejtvrdší opatření" na ochranu celistvosti státu. (Ilustrační snímek pochází ze staršího shromáždění, které v Minsku organizovaly provládní síly.) | Foto: Reuters

Situace v Bělorusku dál zůstává neklidná. Nepokoje propukly po ohlášení Lukašenkova vítězství v prezidentských volbách z 9. srpna a po tvrdém potlačení následných shromáždění a stávek, jimiž lidé dávali najevo nespokojenost se zmanipulovanými výsledky. Lukašenko podle agentury TASS nařídil od pondělka uzavřít stávkující továrny.

V Grodně na západě Běloruska poblíž polských hranic Lukašenko podle státní televize navštívil tankový prapor a raketovou divizi. Oblečený do uniformy odsoudil občanské protesty a varoval před nebezpečím, které podle něj regionu hrozí ze strany Polska a Severoatlantické aliance. Vlají tu už polské vlajky, řekl. "Nařídím ministrovi obrany… aby bránil především západní perlu Běloruska, jejímž střediskem je Grodno. A aby přijal nejpřísnější opatření na ochranu uzemní celistvosti naší země," uvedl.

V regionu kolem Grodna se ve dnech 28. až 31. srpna chystají rozsáhlá vojenská cvičení běloruské armády. Že je vlast v ohrožení, řekl Lukašenko už v pátek. Kritici mu podle agentury DPA vyčítají, že bezdůvodně vyvolává paniku a rozehrává vojenskou kartu proto, aby odvedl pozornost od vnitropolitické krize v zemi.

V Bělorusku jsou znovu rušeny nebo blokovány desítky webových stránek nezávislých a k vládě kritických médií. Běloruské novinářské sdružení vyzvalo vedení země, aby tlak na média ukončilo a umožnilo svobodně informovat o současném dění.

"Jestli někdo nechce pracovat, nepřemlouvejte je, není to třeba. My je stejně nepřimějeme (změnit názor) a nepřemluvíme. Země to přežije. Ale pokud podnik nepracuje, dejte od pondělka zámek na vrata. Lidé vychladnou a vybereme, koho do toho podniku pozvat," prohlásil Lukašenko na adresu stávkujících na mítinku v Grodnu podle agentury TASS. Podle něj soukromé podniky ponoukají zaměstnance státních firem, aby stávkovali, a tak mohly ovládnout trh.

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská řekla agentuře Reuters, že Bělorusové nedovolí prezidentovi, aby s nimi zacházel stejně jako dříve, a že Lukašenko bude muset dříve či později odejít. Také uvedla, že přijímá mnoho telefonických hovorů od mezinárodních vůdců, včetně Británie a Německa, ale že je žádá pouze o podporu běloruské veřejnosti a o respektování suverenity země.

Situace v Bělorusku se zdá být ve slepé uličce, napsal ruský list Kommersant s tím, že Lukašenkovi odpůrci pokračují v pouličních protestech a stávkách, ale jejich účinnost budí čím dál větší pochyby. Východiskem by mohla být jednání, avšak Lukašenko debatovat s odpůrci nehodlá, ani nejeví ochotu vyslyšet mezinárodní hráče, dodal deník.

Vycházet do ulic Minsku není bezpečné. Policie si vytáhne z davu, koho chce, proto se nedoporučuje chodit o samotě, líčí z Běloruska novinář. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy