Minsk - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko už nechce v žádném případě dopustit další přílet letadla, které by nad zemí, které autoritářsky vládne od roku 1994, shazovalo plyšové medvídky s výzvami k respektování lidských práv.
Novému šéfovi pohraniční stráže nařídil, že pokud letadlo s medvídky znovu přiletí, je třeba ho zastavit všemi prostředky. Tedy i sestřelit.
Letoun si pronajala v červenci švédská reklamní agentura. Stroj odstartoval z Litvy a bez problémů vletěl do běloruského vzdušného prostoru. Shazoval medvídky se vzkazy a dostal se skoro až k metropoli Minsku.
Běloruské úřady původně popíraly, že se něco takového stalo, ale ze lži je usvědčily fotografie, které zveřejnil jeden běloruský bloger. Následně ho policie zatkla.
Lukašenko přiznal existenci letadla nad Běloruskem až minulý týden. Odvolal dosavadního velitele protivzdušného obrany Zmicera Pachmelkina a velitele pohraniční stráže Ihara Račkouskiho.
Právě je viní z toho, že se letoun dostal tak daleko. "Pohraničníci musejí projevit svoji oddanost vlasti," citoval prezidenta deník Narodnaja Volja, který je jednou z mála povolených opozičních tiskovin.
V roce 1995 běloruská pohraniční stáž sestřelila balón, který se nad Bělorusko dostal omylem z Polska. Dva Američané v balónu zahynuli.
Letošní let plyšových medvídků vzdáleně připomíná slavný let Němce Matthiase Rusta, který v roce 1986 odstartoval z Finska a se svým malým letadlem přistál až na Rudém náměstí v Moskvě.
Rozzuřený sovětský vůdce Michail Gorbačov tehdy přikročil k velké čistce v armádě.
Bělorusko čekají v září parlamentní volby. Očekává se, že před nimi Lukašenko ještě přitvrdí v represích vůči kritikům a opozici.
Velká část odpůrců režimu skončila ve vazbě v prosinci 2010 poté, co na velké demonstraci v Minsku protestovali proti zmanipulování výsledků prezidentských voleb.
Podle oficiálních čísel v nich Lukašenko dostal 80 procent hlasů, ale podle opozice ve skutečnosti získal méně než polovinu hlasů a mělo se konat druhé kolo.
Mezi zatčenými a odsouzenými k několikaletým trestům byli i někteří Lukašenkovi protikandidáti z prezidentských voleb.