Lukašenko jedná v Kyjevě. Přijel rozptýlit obavy Ukrajiny z běloruské spolupráce s Moskvou

ČTK ČTK
21. 7. 2017 15:08
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko navštívil v Kyjevě svůj protějšek Petra Porošenka. Lukašenko hodlá při pátečním setkání diskutovat o krizi na východě Ukrajiny a o vztazích Minsku a Kyjeva. Ukrajina se obává především velkých vojenských manévrů Západ 2017, které v září uspořádá ruská a běloruská armáda. Podle ukrajinského ministra obrany by Rusko mohlo cvičení zneužít proti Ukrajině i Evropě.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se svým ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem při návštěvě Kyjeva.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se svým ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem při návštěvě Kyjeva. | Foto: Reuters

Kyjev - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pátek jedná v Kyjevě, kam přijel diskutovat s ukrajinským hostitelem Petrem Porošenkem o dvoustranných stycích a hlavně o krizi na východě Ukrajiny.

Podle místních médií se běloruský vůdce snaží uklidnit kyjevské vedení, že hospodářská, ale ani vojenská spolupráce Minska s Moskvou není namířena proti ukrajinským zájmům.

Obavy Ukrajiny jsou spojeny hlavně s velkými vojenskými manévry Západ 2017, které v září v Bělorusku a na západě evropské části Ruska uspořádá ruská a běloruská armáda.

Kyjev má stejně jako západní státy podezření, že ruské ozbrojené síly po ukončení manévrů zanechají na běloruském území část své výzbroje. Minsk ovšem v poslední době posilování ruské vojenské přítomnosti na svém území odmítá.

Ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak v pátek na facebooku napsal, že Rusko může cvičení Západ 2017 zneužít proti Ukrajině i proti Evropě. "Manévry jsou mimořádně mohutné a mohou se stát začátkem agrese nejen proti Ukrajině, ale i proti kterékoli jiné evropské zemi, která má společné hranice s Ruskem," napsal ministr s tím, že Kyjev bude na vývoj "náležitě reagovat".

Velitel amerických jednotek v Evropě generál Ben Hodges agentuře Reuters řekl, že spojenci z NATO budou osud ruské výzbroje umístěné během cvičení v Bělorusku pečlivě sledovat. Náměstek ruského ministra zahraničí Grigorij Karasin v pátek v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti označil nicméně obavy Západu za "vtip".

I Lukašenko chtěl během jednání s Porošenkem ukrajinské obavy z aliance mezi Minskem a Moskvou rozptýlit. "Netrpíme žádnou alergií, náš obchod ani naše přátelské svazky nejsou namířeny proti nikomu," řekl podle agentury TASS.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy