Paříž/Berlín - Pilot Andreas Lubitz, jenž minulé úterý podle vyšetřovatelů zřejmě úmyslně způsobil pád německého letounu ve francouzských Alpách, v roce 2009 po přerušení výcviku sám informoval leteckou školu Lufthansy o svých problémech s těžkými depresemi. Oznámil to dnes německý národní letecký přepravce.
Pátrací týmy podle francouzské policie v úterý dokončily vyprošťování pozůstatků obětí tragédie. Lufthansa na odškodnění obětí a další výdaje spojené s havárií z minulého úterý vyčlenila částku 300 milionů dolarů (téměř 7,6 miliardy korun).
Vyšetřovatelé se stále zabývají především zdravotním stavem 27letého druhého pilota, který je podezřelý z úmyslného zavinění pádu stroje dceřiné firmy Lufthansy Germanwings, při kterém Lubitz zahynul i spolu s dalšími 149 lidmi na palubě.
Lubitzův zdravotní stav je středem zájmu v souvislosti s vážnými psychickými problémy a sebevražednými sklony, kterými pilot v minulosti trpěl. Lubitz podle dosavadní verze znemožnil kapitánovi airbusu přístup do pilotní kabiny a záměrně navedl stroj k nárazu do hor.
Lufthansa: O depresích jsme věděli
Lufthansa v úterý přiznala, že Lubitz její leteckou školu o svých depresích sám informoval, a že tedy společnost během výcviku o jeho problémech věděla. Tehdejší dopravní pilot ve výcviku v roce 2009 škole zaslal e-mail, v němž informoval o "odeznělé epizodě těžké deprese".
Lubitz o svých zdravotních problémech informoval poté, co na několik měsíců výcvik přerušil a opět v něm chtěl pokračovat. Z lékařských zpráv, které Lubitz doložil, přitom údajně vyplývalo, že už je zdravotně způsobilý k pilotování. Lufthansa rovněž oznámila, že e-mailovou korespondenci předala vyšetřujícímu státnímu zastupitelství v Düsseldorfu.
Týmy v terénu dnes mezitím podle francouzské policie po týdnu dokončily vyzvedávání pozůstatků 150 obětí. "V zóně nárazu už nejsou žádná těla," řekl dnes agentuře AFP zástupce četnictva Jean-Marc Ménichini.
Z nalezených vzorků se dosud podařilo získat genetické informace 78 mrtvých. Identifikace obětí, kvůli níž nyní musí vzorky pro analýzu DNA poskytnout vyšetřovatelům pozůstalí, má být podle francouzského prezidenta Françoise Hollanda hotová do konce týdne.
Týmy také pokračovaly v pátrání po černé skřínce s technickými údaji o letu. Policisté a další lidé pátrající v oblasti pádu stroje nalezli podle agentury AFP dosud na 4000 kusů a úlomků stroje. Skříňku zaznamenávající technické údaje letu se podle něj zatím nepodařilo nalézt a je pravděpodobné, že se nalézá pod viditelnou úrovní terénu.
V terénu v úterý byly dva francouzské vrtulníky, které z výšky prohledávaly okolí zóny vytyčené pro pozemní pátrání a hledaly části stroje, které mohly skončit ve větší vzdálenosti od místa pádu. V průběhu dne se k nim přidaly dvě německé vojenské helikoptéry.