Lubitz donutil pilota k odchodu na WC, dal mu močopudné léky

ČTK ČTK
10. 4. 2015 10:35
Pak se zamkl v kabině airbusu Germanwings a navedl letoun do horského masivu, tvrdí britský list s odvoláním na vyšetřovatele.
Na palubě stroje bylo 150 lidí, nikdo nepřežil.
Na palubě stroje bylo 150 lidí, nikdo nepřežil. | Foto: Reuters

Londýn/Berlín - Kopilot Andreas Lubitz, jenž koncem března úmyslně zapříčinil tragický pád airbusu Germanwings se 150 lidmi na palubě, dal za letu kapitánovi do kávy močopudný lék.

Tím ho přiměl odejít na toaletu, a mohl se tak zamknout v pilotní kabině a zamířit s letounem přímo do skal, napsal s odvoláním na německé vyšetřovatele britský list The Times.

Sedmadvacetiletý Lubitz podle vyšetřovatelů před osudným letem společnosti Germanwings z Barcelony do Düsseldorfu vyhledával na internetu diuretické léky, které zvyšují potřebu močit.

Dosáhl tak odchodu hlavního pilota Patricka Sondheimera z kabiny, jejíž dveře poté uzamkl. Nikdo mu tak podle listu už nemohl zabránit, aby začal se strojem klesat.

Vyšetřovatelé odmítli zprávu komentovat, ale slíbili, že se brzy vyjádří k informacím, které se jim podařilo získat z počítače kopilota.

Dosavadní vyšetřování nehody z 24. března kromě jiného ukázalo, že Lubitz trpěl psychickými problémy a sebevražednými náladami. Žádný dopis na rozloučenou prý ale nezanechal.

Potvrzení, že si před letem nachystal diuretikum, by ukazovalo na to, že tragédii plánoval.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy