Lufthansa pochybuje o pravosti videa ze zkázy airbusu

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 1. 4. 2015 15:47
Záznam se podle deníků Bild a Paris Match našel v troskách na paměťové kartě. Francouzští vyšetřovatelé tomu nevěří.
Model letadla Germanwings mezi svíčkami
Model letadla Germanwings mezi svíčkami | Foto: Reuters

Marseille/Praha – Někdo na palubě letadla natočil mobilem poslední chvíle před nárazem airbusu společnosti Germanwings do horského masívu, uvedly v úterý večer deníky Bild a Paris Match.

Samotný záznam redakce nemají, zdroj blízký vyšetřování prý pouze umožnil novinářům nahrávku zhlédnout. Je na paměťové kartě, kterou někdo mezi troskami letadla nalezl.

Deník Bild nepochybuje o pravosti. Nebylo by podle něj možné něco takového napodobit.

Postavy pasažérů jsou podle obou deníků rozmazané, lidé v panice křičí a těsně před koncem záznamu je vidět, jak se deformuje pilotní kabina a přední část letadla. Tedy moment nárazu.

Video trvá jen několik sekund, není známo, kolik přesně.

Francouzský generálporučík Jean-Marc Menichini, který se účastní pátracích operací, ale ještě večer rezolutně popřel, že něco takového někdo v místě havárie objevil.

"Bild a Paris Match se mýlí. Mobilní telefony jsme našli, ale ještě nebyly pořádně prozkoumány,"  řekl generálplukovník televizi CNN.

Francouzský vyšetřovatel, který si přál zůstat v anonymitě, řekl televizi NBC News, že video je podvrh.

Mluvčí Lufthansy odpoledne sdělil, že společnost o žádném záznamu neví, a zároveň zpochybnil, že by nějaký mobil včetně paměťové karty mohl být po nárazu do svahu v rychlosti 700 kilometrů za hodinu funkční.

Francouzský prokurátor z Marseille Brice Robin, který za justici katastrofu letu 4U9525 vyšetřuje, chce inkriminované video vidět. Pokud existuje.

"Jestliže je pravdivé tvrzení, že někdo takovým videem disponuje, měl by ho bezodkladně předat vyšetřovatelům," řekl Robin agentuře AFP.

Německý deník Bild je nicméně znám tím, že si informace pečlivě ověřuje. Je proto otázka, zdali by se takto nechal "napálit".

Za pravostí videa si stojí i Paris Match. Podle francouzského listu se zachycené události shodují s tím, co je slyšet na nahrávce z nalezené černé skříňky. I k té měli reportéři Paris Match přístup a mohli si ji poslechnout.

Na videu, údajně pořízeném mobilním telefonem, jsou slyšet výkřiky cestujících a vyplývá z něj, že lidé si uvědomovali, co se děje, tvrdí shodně Bild a Paris Match.

Jsou také slyšet rány, což mají být údery sekerou do dveří pilotní kabiny. Kapitán se takto pokoušel dostat do kokpitu, když mu druhý pilot Andreas Lubitz odmítal otevřít.

Záběry pořídil někdo, kdo seděl v letadle vzadu. Airbus narazil do svahu v rychlosti 700 kilometrů za hodinu a vyšetřovací tým má obavy, zda vůbec bude možné najít druhou černou skříňku, takzvaný Flight Data Recorder.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Kapitán Realu Madrid Ramos měl pozitivní test na korovavirus

Kapitán fotbalistů Realu Madrid Sergio Ramos měl pozitivní test na koronavirus. Oznámili to zástupci španělského klubu. Real ve středu čeká odveta Ligy mistrů s Liverpoolem, zkušený obránce ale už dříve ze sestavy vypadl kvůli zranění.

Pětatřicetiletého španělského reprezentanta nyní čeká povinná izolace. Před návratem k týmu musí odevzdat dva negativní testy.

V týmu Realu jde o druhý případ v posledních dnech. Minulý týden se nákaza prokázala u Ramosova francouzského kolegy z obrany Raphaëla Varaneho.

Další zprávy