Experti jdou proti Japonsku. Lov velryb "pro vědecké účely" je nesmysl, vzkazují

Zahraničí Zahraničí
21. 1. 2016 16:35
Mezinárodní velrybářská komise podle několika desítek vědců neplní své sliby a program na přezkoumávání lovu velryb za vědeckými účely je podle nich jen "ztrátou času". Ukázkovým příkladem je případ Japonska, které ač nedokázalo obhájit lov vědeckým výzkumem, pokračuje v něm i navzdory zákazu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Několik desítek vědců volá po ukončení programu Mezinárodní velrybářské komise (IWC) na přezkoumávání lovu velryb za vědeckými účely.

V dopisu adresovaném editorům časopisu Nature napsali, že podle nich nepřináší žádné výsledky a je pouhou "ztrátou času".

Narážejí na obnovený lov velryb, který v prosinci loňského roku zahájilo Japonsko, ačkoliv se mu nepodařilo dokázat, že kytovce loví opravdu jen z vědeckých důvodů.

Mezinárodní velrybářská komise uvalila moratorium na komerční lov velryb už v roce 1982. Ve svém ustanovení však umožňuje členským státům "lovit velryby pro vědecký výzkum".

Této výjimky Japonsko využívá, proto musí své vědecké počiny předkládat vědeckému výboru IWC k přezkoumání. Podle autorů dopisu ale "smrtící odběr vzorků nebyl shledán opodstatněným".

Japonsko nicméně v lovu pokračuje. IWC mu pouze doporučila, aby ke zkoumání velryb využívalo metody, které mořské savce nebudou zabíjet v tak vysokém počtu. K vědeckým účelům lze zkoumat i velrybí výkaly nebo tkáně odebrané pomocí šipek, které je neusmrtí.

Kvůli špatnému procesu rozhodování uvnitř vědecké komise se však Japonsko o takový způsob zkoumání velryb ani nepokusilo. Naopak se snaží prosadit si zabití 333 plejtváků malých pro vědecké účely ročně v příštích 12 letech. Od roku 1987 ulovilo Japonsko pro údajné vědecké účely 10 712 plejtváků malých.

 

Právě se děje

Další zprávy