Japonci obnovili lov velryb, k Antarktidě vyslali čtyři lodě

ČTK ČTK
1. 12. 2015 12:39
Japonské lodě v úterý vypluly k Antarktidě na lov velryb, který loni přerušilo rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ). Soud dospěl k závěru, že Japonci kytovce nezabíjejí kvůli vědeckému výzkumu, jak tvrdí, ale z komerčních důvodů. Lov pomocí velkého velrybářského plavidla a tří menších harpunových lodí potrvá od konce prosince do března a výprava by měla přivézt 333 plejtváků malých, což je třetina oproti výlovu z minulých let. Ekologičtí aktivisté a několik států, včetně Austrálie, která Japonsko pohnala před Mezinárodní soudní dvůr, již vyjádřilo nad obnovem lovu své zklamání. Japonsko se netají, že většina masa z velryb končí na pultech obchodů a na stolech restaurací.
Japonská rybářská loď vyplula k Antarktidě na lov velryb, který potrvá až do března.
Japonská rybářská loď vyplula k Antarktidě na lov velryb, který potrvá až do března. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 24 minutami

Běloruská běžkyně Cimanouská je na cestě do polského azylu, nastoupila na letadlo do Varšavy

Běloruská atletka Kryscina Cimanouská, která po konfliktu s vedením výpravy opustila olympijské hry v Tokiu, nastoupila ve Vídni do letadla polských aerolinií LOT mířícího do Varšavy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na očitého svědka. Atletka ve středu přicestovala do rakouské metropole z Tokia. Vracet do vlasti se nehodlá, v dějišti olympijských her požádala o polské humanitární vízum a je v péči polských diplomatů.

Podle serveru Flightradar24 odstartoval pravidelný let do Varšavy zhruba v 19:20, v polském hlavním městě by tak měl přistávat kolem 20:25.

Po odpoledním příletu do Vídně čekalo podle agentury AFP na Cimanouskou zvláštní vozidlo, které ji dopravilo mimo zraky čekajících novinářů. Na navazující let do polské metropole čekala ve zvláštním salónku pro VIP klientelu, uvedla agentura APA. Vyjádření médiím nedala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy