Japonci obnovili lov velryb, k Antarktidě vyslali čtyři lodě

ČTK ČTK
1. 12. 2015 12:39
Japonské lodě v úterý vypluly k Antarktidě na lov velryb, který loni přerušilo rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ). Soud dospěl k závěru, že Japonci kytovce nezabíjejí kvůli vědeckému výzkumu, jak tvrdí, ale z komerčních důvodů. Lov pomocí velkého velrybářského plavidla a tří menších harpunových lodí potrvá od konce prosince do března a výprava by měla přivézt 333 plejtváků malých, což je třetina oproti výlovu z minulých let. Ekologičtí aktivisté a několik států, včetně Austrálie, která Japonsko pohnala před Mezinárodní soudní dvůr, již vyjádřilo nad obnovem lovu své zklamání. Japonsko se netají, že většina masa z velryb končí na pultech obchodů a na stolech restaurací.
Japonská rybářská loď vyplula k Antarktidě na lov velryb, který potrvá až do března.
Japonská rybářská loď vyplula k Antarktidě na lov velryb, který potrvá až do března. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 59 minutami

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy