Londýn otevře ambasádu v Teheránu. I kvůli Iráku

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 17. 6. 2014 14:55
Při útoku sunnitských radikálů na věznici severně od Bagdádu přišlo o život 44 vězňů. Navázání vztahů s Teheránem může pomoci islamisty zastavit.
Teherán 2011.
Teherán 2011. | Foto: Reuters

Londýn - Británie je připravena obnovit diplomatické vztahy s Íránem, které přerušila po útocích na britskou ambasádu v Teheránu v roce 2011. Oznámil to britský ministr zahraničí William Hague.

"Rozhodl jsem se..., že jsou dobré podmínky pro znovuotevření naší ambasády v Teheránu," uvedl podle agentury Reuters šéf britské diplomacie v písemném prohlášení pro parlament s tím, že o tom už hovořil se svým íránským protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem.

"Je nejprve třeba vyřešit několik technických detailů. Ale máme v úmyslu znovuotevřít ambasádu v Teheránu, nejprve s omezeným počtem pracovníků, jakmile se tyto detaily vyřeší," upřesnil podle agentury AFP.

Lepší vztahy

Důvodů, proč Britové uzavřenou ambasádu otevřou, je několik - ať už loňské zvolení nového íránského prezidenta Hasana Rúháního, nebo dohoda ze začátku roku o íránském jaderném programu.

Bývalý britský velvyslanec v Íránu William Patey připustil, že ve sbližování hraje roli i společný zájem o vývoj v Iráku, kde sunnitští bojovníci ohrožují vládnoucí šíity, kteří jsou u moci i v Teheránu.

"Je možnost mít konstruktivnější vztahy s Íránem, protože existuje větší nepřítel, a to ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě)," řekl Patey.

Útok na věznici

Přesně před týdnem dobyli ozbrojenci z ISIL druhé největší irácké město Mosul. V úterý přišlo při útoku sunnitských radikálů na věznici severně od Bagdádu o život 44 vězňů.

Radikálové tam podle agentury AP bojují se šíity.

Irák dnes z bezpečnostních důvodů zastavil provoz v největší ropné rafinérii země - v Bajdží. Bajdží leží na hlavním silničním tahu mezi Bagdádem a Mosulem. Kromě největší irácké rafinérie ropy je tam také velká elektrárna.

Podle informací agentury Reuters chtějí Spojené státy americké k ochraně své ambasády v Bagdádu vyslat až 275 vojáků. Podle agentury AP se uvažuje i o vyslání 100 příslušníků speciálních jednotek, kteří by měli pomoci při výcviku a působit jako poradci irácké armády. Bílý dům to zatím nepotvrdil. Obama původně vyslání vojáků do Iráku vyloučil.

 

Právě se děje

Další zprávy