USA posílají vojáky chránit ambasádu, zvažují i specialisty

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2014 22:04
Přímé nasazení vojáků do operací proti ofenzivě islamistických radikálů americký prezident vyloučil. Nepřijal zatím ani konkrétní rozhodnutí o jiné formě americké pomoci irácké vládě.
Bojovníci ISIL v Mosulu.
Bojovníci ISIL v Mosulu. | Foto: Reuters

Washington/Bagdád - Spojené státy vyšlou do Iráku až 275 vojáků k ochraně americké ambasády v Bagdádu. Americký prezident Barack Obama to v dopise oznámil Kongresu. S jeho nejvyššími představiteli se kvůli situaci v Iráku má ve středu sejít.

Přímé nasazení vojáků do operací proti ofenzivě islamistických radikálů šéf Bílého domu vyloučil. Nepřijal zatím ani konkrétní rozhodnutí o jiné formě americké pomoci irácké vládě.

"Tato jednotka se rozmisťuje kvůli ochraně amerických občanů a majetku, pokud to bude nutné, a je vybavena pro boj," uvedl Obama v dopise, kterým oznámil vyslání vojáků Kongresu, jehož souhlas k němu na základě federálního zákona nepotřebuje. Podle Obamy zůstanou vojáci v Iráku do chvíle, než se situace uklidní.

Podle agentury AP je již nyní v Iráku okolo 160 příslušníků americké armády a námořnictva, z nichž někteří dorazili v posledních dnech.

Američané již mají v oblasti Perského zálivu dvě letadlové lodě se stovkami příslušníků námořní pěchoty, které by mohly být využity k podpoře případné americké operace na pomoc irácké vládě proti radikálům. Obama však již dříve uvedl, že američtí vojáci do bojů nezasáhnou a zvažuje jiný druh pomoci. Hovoří se například o vyslání bezpilotních letadel.

USA zvažují vyslání stovek specialistů

AP uvedla, že Bílý dům uvažuje také o vyslání stovky specialistů. Zatím není jasné, zda by byli v Bagdádu nebo na severu, který postupně zabírají členové organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL).

Americká jednotka by prý podléhala americkému velvyslanci v Bagdádu a neměla by povolení zasáhnout přímo do bojů. Podílela by se na výcviku pravidelné armády i protiteroristických jednotek.

Bílý dům tuto informaci zatím nepotvrdil. Mluvčí Národní bezpečnostní rady Caitlin Haydenová řekla, že Obama sice nepošle do Iráku vojáky, ale "požádal bezpečnostní radu, aby navrhla další možnosti, jak podpořit irácké bezpečnostní síly".

Šéf Bílého domu v pondělí řešil americký postup v současné irácké situaci se svým bezpečnostním týmem, který tvoří mimo jiné ministři zahraničí John Kerry, obrany Chuck Hagel a spravedlnosti Eric Holder, šéf CIA John Brennan či bezpečnostní poradkyně Susan Riceová. "Prezident bude i nadále v příštích dnech konzultovat (situaci) se svým národně bezpečnostním týmem," uvedl po pondělní schůzce Bílý dům v prohlášení bez dalších podrobností.

Členové radikálního hnutí Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) postupují od minulého týdne sunnitskými oblastmi severu Iráku směrem k Bagdádu, armáda jim na mnoha místech neklade odpor, a vojáci někdy dokonce přebíhají na stranu povstalců.

Američtí představitelé v pondělí hovořili o budoucím postupu v Iráku i se zástupci šíitského Íránu, který hodlá irácké vládě v boji s povstalci pomoci. Podrobnosti o jednání, které proběhlo během vídeňských rozhovorů o íránském jaderném programu, však zveřejněny nebyly. Američané odmítají účast na případné společné vojenské akci s Íránem, s nímž už tři desetiletí neudržují diplomatické styky.

 

Právě se děje

Další zprávy