Londýn/Teherán - Británie hovořila poprvé v úterý s hlavním íránským vyjednávačem o 15 britských vojácích zadržovaných v Íránu.
Oznámil to úřad britského premiéra Tonyho Blaira. Ten vyzval k přímým dvoustranným rozhovorům, které by ukončily dvanáctidenní krizi kolem zajatců. V jeho prohlášení se uvádí, že obě strany si přejí rychlé vyřešení problému přímým jednáním.
"Mezi Británií a Íránem se uskutečnily nové kontakty, a to i přímo s předsedou íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alím Larídžáním," uvedl Blairův úřad v prohlášení.
Laridžání už dříve řekl britské televizní stanici Channel 4, že íránští přestavitelé "rozhodně věří ve vyřešení problému. Soud (s britskými vojáky) není potřeba".
JAK TO VIDÍ BLOGGER JIŘÍ HAVEL?
Přečtěte si příspěvek "Námořníkům došel grog" od docenta Karlovy univerzityNámořní jednotky íránských revolučních gard zadržely britské plavidlo 23.března. Teherán tvrdí, že 15 vojáků neoprávněně vplulo do íránských výsostných vod. Británie to odmítá.
"Nikdo by neměl pochybovat o tom, jak je celá záležitost vážná," řekla britská ministryně zahraničí Margaret Beckettová.
Independent: Krizi odstartoval americký pokus o únos
Proč Teherán 14 mužů a jednu ženu zajal? Podle britského listu The Independent za to může deset týdnů starý, nezdařený americký pokus o únos dvou vysokých příslušníků íránských tajných služeb v Iráku.
Americké jednotky zaútočily v kurdském Irbílu na íránský styčný úřad 11. ledna. The Independent píše, že jejich cílem bylo zajmout Mohammeda Džafárího, zástupce šéfa Íránské rady bezpečnosti. Druhým v hledáčku amerických vojáků měl být generál Minodžahár Frouzanda, šéf tajné služby íránských revolučních gard.
Podle novin mají stejný význam jako pro USA a Velkou Británií šéfové CIA a MI6.
Dvojice byla v Kurdistánu na oficiální návštěvě, během které jednali s iráckým prezidentem Džalálem Talabáním a prezidentem kurdské regionální vlády Masúdem Barzáním.
"Šli po Džafárím," řekl listu The Independent Fuád Husajn, šéf Barzáního štábu.
O napjatých vztazích západních tajných služeb a Teheránu svědčí i fakt, že Spojené státy pohřešují v Íránu bývalého agenta FBI. Jak píše agenturaq AP, do země odjel za obchodem.
Mluvčí FBI Rich Kolko oznámil, že agent odešel ze služby před více než deseti lety. Poslední zprávy o jeho pobytu jsou z března.