Loď Greenpeace, kterou zadržovalo Rusko, má zase potíže

ČTK ČTK
18. 11. 2014 23:22
Na Kanárských ostrovech ji pro změnu zablokovalo Španělsko poté, co vplula do zakázané námořní zóny, kde začal podmořský průzkum možných ropných zdrojů.
Ruská pobřežní stráž zasahuje v Barentsově moři proti aktivistům Greenpeace.
Ruská pobřežní stráž zasahuje v Barentsově moři proti aktivistům Greenpeace. | Foto: Reuters

Madrid - Loď Arctic Sunrise, kterou ruské úřady loni zabavily mezinárodní ekologické organizaci Greenpeace při protestu aktivistů u ruské těžební plošiny v Barentsově moři, se dostala do nových potíží. Na Kanárských ostrovech ji pro změnu zablokovalo Španělsko poté, co vplula do zakázané námořní zóny, kde začal podmořský průzkum možných ropných zdrojů.

Podle španělské vlády citované dnes agenturou AFP plavidlo Greenpeace nerespektovalo zákaz pro plavbu a rybaření ve vyhrazené zóně a nemůže opustit přístav v Arrecife na Kanárských ostrovech, dokud kapitán lodi, který je Američan, nezaplatí kauci 50 000 eur (1,4 milionu Kč).

Tři plavidla španělského námořnictva zadržela již v sobotu několik člunů Greenpeace operujících ze základní lodi Arctic Sunrise, které se pokoušely přiblížit k průzkumné lodi energetické společnosti Repsol.

Při incidentu natočeném Greenpeace na video spadla jedna z aktivistek hnutí do moře. Podle španělského ministerstva obrany šlo ze strany Greenpeace o "akt pirátství".

Od loňského září, kdy byla během zásahu ruského ozbrojeného komanda zadržena třicetičlenná posádka Arctic Sunrise, Rusko loď blokovalo do letošního srpna. Ruské úřady zásah nařídily kvůli údajně nelegálnímu protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja.

Všichni aktivisté, z toho 26 cizinců, byli do konce loňského listopadu v ruské vazbě. Poté je pustil soud na kauci na svobodu, ale nesměli opustit Rusko. Trestní stíhání všech zadržených - zprvu za pirátství a posléze za výtržnost - ukončila až amnestie. Tu vyhlásili v prosinci 2013 ruští poslanci na návrh prezidenta Vladimira Putina. Aktivisté po vyřízení formalit z Ruska odcestovali.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy