Loď Greenpeace, kterou zadržovalo Rusko, má zase potíže

ČTK ČTK
18. 11. 2014 23:22
Na Kanárských ostrovech ji pro změnu zablokovalo Španělsko poté, co vplula do zakázané námořní zóny, kde začal podmořský průzkum možných ropných zdrojů.
Ruská pobřežní stráž zasahuje v Barentsově moři proti aktivistům Greenpeace.
Ruská pobřežní stráž zasahuje v Barentsově moři proti aktivistům Greenpeace. | Foto: Reuters

Madrid - Loď Arctic Sunrise, kterou ruské úřady loni zabavily mezinárodní ekologické organizaci Greenpeace při protestu aktivistů u ruské těžební plošiny v Barentsově moři, se dostala do nových potíží. Na Kanárských ostrovech ji pro změnu zablokovalo Španělsko poté, co vplula do zakázané námořní zóny, kde začal podmořský průzkum možných ropných zdrojů.

Podle španělské vlády citované dnes agenturou AFP plavidlo Greenpeace nerespektovalo zákaz pro plavbu a rybaření ve vyhrazené zóně a nemůže opustit přístav v Arrecife na Kanárských ostrovech, dokud kapitán lodi, který je Američan, nezaplatí kauci 50 000 eur (1,4 milionu Kč).

Tři plavidla španělského námořnictva zadržela již v sobotu několik člunů Greenpeace operujících ze základní lodi Arctic Sunrise, které se pokoušely přiblížit k průzkumné lodi energetické společnosti Repsol.

Při incidentu natočeném Greenpeace na video spadla jedna z aktivistek hnutí do moře. Podle španělského ministerstva obrany šlo ze strany Greenpeace o "akt pirátství".

Od loňského září, kdy byla během zásahu ruského ozbrojeného komanda zadržena třicetičlenná posádka Arctic Sunrise, Rusko loď blokovalo do letošního srpna. Ruské úřady zásah nařídily kvůli údajně nelegálnímu protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja.

Všichni aktivisté, z toho 26 cizinců, byli do konce loňského listopadu v ruské vazbě. Poté je pustil soud na kauci na svobodu, ale nesměli opustit Rusko. Trestní stíhání všech zadržených - zprvu za pirátství a posléze za výtržnost - ukončila až amnestie. Tu vyhlásili v prosinci 2013 ruští poslanci na návrh prezidenta Vladimira Putina. Aktivisté po vyřízení formalit z Ruska odcestovali.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy