Rusko pouští "piráty" Greenpeace na milionové kauce

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 19. 11. 2013 19:00
Prozatím se z vazby podívá sedm z 30 aktivistů, o dalších se ještě rozhodne.
Foto: Reuters

Petrohrad - Na svobodu se po dvou měsících v ruské vazbě podívají další z tří desítek zadržovaných aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Tentokrát soud v Petrohradu souhlasil s propuštěním cizinců.

Podle moskevského rozhlasu se na kauci dostane na svobodu celkem dvanáct ze třiceti vězněných.

"Kreml může věřit, že propuštění na kauci by mohlo zmírnit kritiku Ruska, které se v únoru ocitne v centru pozornosti při pořádání zimní olympiády," napsala agentura Reuters. Připomněla, že znepokojení nad případem vyjádřili západní vůdci v čele s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. O propuštění ekologických aktivistů žádali i celebrity, jako je populární zpěvák Paul McCartney. 

Jako prvá v úterý předstoupila před ruský soud brazilská ekoložka Ana Paula Alminhana Macielová: soud rozhodl, že může vyjít z vězení na kauci ve výši dvou milionů rublů (asi 1,2 milionu Kč). Stejný verdikt si vyslechl i David Haussmann z Nového Zélandu, Argentinec Miguel Orsi a Polák Tomasz Dziemianczuk, uvedla agentura AP. Další obvinění, Rusové i cizinci, se podle moskevského rozhlasu dostanou na svobodu v příštích dnech a výše kauce bude stejná.

Za stejných podmínek soud už v pondělí propustil tři občany Ruska - lodní lékařku Jekatěrinu Zaspovou, fotoreportéra Denise Siňakova a mluvčího ruské pobočky Greenpeace.

Naproti tomu australský radista Colin Russell si zřejmě za mřížemi ještě pobude. Vazba mu byla prodloužena až do konce února.

Peníze pošleme co nejdříve

Právní zástupce Greenpeace podle agentury Interfax slíbil, že peníze na kauce organizace pošle co nejdříve, aby aktivisté mohli vyjít na svobodu. Bankovní převody však zřejmě den či dva potrvají, pokud vše půjde hladce.

Připomněla, že znepokojení nad případem vyjádřili západní vůdci v čele s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. O propuštění ekologů žádaly i celebrity, jako je populární zpěvák Paul McCartney.

Nejdřív pirátství, pak výtržnictví

Třicetičlennou posádku lodi Greenpeace Arctic Sunrise ruské úřady zadržely 19. září a následně ji vzaly do dvouměsíční vazby, která má vypršet 24. listopadu.

Ruské úřady nejprve aktivisty Greenpeace obvinily z pirátství, později jim obvinění změnily na výtržnictví. Ale i za to jim hrozí několik let v ruském vězení.

Ekologická organizace odmítá obvinění jako nepodložené i nezákonné, protože ruští pohraničníci prý zadrželi loď a posádku v mezinárodních vodách.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy