Aktivistka Greenpeace vězněná v Petrohradě je na svobodě

ČTK ČTK
20. 11. 2013 20:41
Brazilská ekoložka Ana Paula Alminhana Maciel se dostala z vězení na kauci.
Ana Paula Alminhana Macielová.
Ana Paula Alminhana Macielová. | Foto: Reuters

Moskva - Z petrohradské věznice vyšla ve středu na svobodu brazilská ekoložka Ana Paula Alminhana Maciel, která byla spolu s dalšími devětadvaceti aktivisty Greenpeace zadržena při zářijovém protestu proti chystané těžbě ropy v Arktidě.

Maciel, o jejímž propuštění informovala ruská média i zahraniční agentury, je první z dvaceti zadržených, o jejichž propuštění na kauci petrohradské soudy již rozhodly. Jejich další osud je ale nejasný.

Třicetičlennou posádku lodi Greenpeace Arctic Sunrise ruské úřady zadržely 19. září a následně ji vzaly do dvouměsíční vazby, která má vypršet 24. listopadu. Soudy proto tento týden postupně rozhodují o jejich případném propuštění či o prodloužení vazby.

Dva petrohradské obvodní soudy, které kauzu Greenpeace projednávají, přijaly zatím kauci dvou milionů rublů (přes 1,2 milionu korun) od devíti zatčených. Jejich okamžitému osvobození brání složité vězeňské procedury, jimiž musí aktivisté před ukončením vazby projít.

Devětapadesátiletý Australan Colin Russell se ovšem svobody v dohledné době nedočká, protože mu jako zatím jedinému soud vazbu prodloužil o další tři měsíce. Proč si soudci vybrali právě jeho, je pro ruské advokáty záhadou.

Jakmile dnes Macielová prošla bránou petrohradského vězení, odvezli ji kolegové z Greenpeace na utajované místo. Její další osud, stejně jako osud ostatních jejích propouštěných kolegů, není totiž jasný. Podle ruských zákonů by jim nic nemělo bránit v odjezdu z Ruska, pokud slíbí návrat k datu soudního líčení. Ruské úřady ale zadrženým odebraly pasy, a ti tedy odcestovat nemohou.

V pondělí soud povolil kauci třem aktivistům a v úterý devíti. Ve středu se k nim přidalo dalších osm včetně velitele lodi Arctic Sunrise Petera Willcoxe.

Všichni účastníci protestu jsou nadále obviněni z výtržnictví, za což jim hrozí trest až sedmi let vězení. Původně však čelili obvinění z pirátství, za což mohli dostat i 15 let. V devíti případech verdikt o vazbě či kauci ještě nepadl.

 

Právě se děje

Další zprávy