reklama
 
 

Rusové vrátí Greenpeace zabavenou loď Arctic Sunrise

6. 6. 2014 19:25
Ruské úřady zabavily loď organizaci Greenpeace loni při protestech u ropné plošiny v Barentsově moři.

Amsterodam - Ruské úřady se rozhodly vrátit mezinárodní ekologické organizaci Greenpeace její loď Arctic Sunrise, kterou jí loni zabavily při protestu aktivistů u ruské těžební plošiny v Barentsově moři. Uvedlo to dnes nizozemské sídlo organizace. Plavidlo nyní kotví v Murmansku.

Právník Greenpeace Daniel Simons řekl, že vedení organizace požádalo ruské úřady, aby loď střežily, dokud si ji nepřijede převzít posádka, kterou tam Greenpeace vyšle.

Vedení Greenpeace uvedlo, že nadále pokládá loňské zabavení lodě a zatčení třicítky aktivistů a novinářů na její palubě za porušení mezinárodního práva.

Zadržení skončili za mřížemi kvůli protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja. Ruské ozbrojené komando zadrželo třicetičlennou posádku Arctic Sunrise 19. září. Aktivisté, kterým ruské úřady nejprve hrozily až několikaletým vězením, byli propuštěni po několika měsících.

Trestní stíhání všech zadržených účastníků zářijového protestu proti těžbě ropy v Arktidě, zprvu za pirátství a posléze za výtržnost, ukončila amnestie. Tu vyhlásili v prosinci 2013 ruští poslanci na návrh prezidenta Vladimira Putina.

Ruský prezident tehdy mimo jiné řekl, že akce Greenpeace mohla být provedena na zakázku s cílem zabránit Rusku ve využívání arktického šelfu. Naznačil tak, že by v pozadí mohla být některá z konkurenčních zemí, žádnou ale nejmenoval.

autor: ČTK | 6. 6. 2014 19:25

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama