Rusové vrátí Greenpeace zabavenou loď Arctic Sunrise

ČTK ČTK
6. 6. 2014 19:25
Ruské úřady zabavily loď organizaci Greenpeace loni při protestech u ropné plošiny v Barentsově moři.
Protest Greenpeace v Barentsově moři.
Protest Greenpeace v Barentsově moři. | Foto: Reuters

Amsterodam - Ruské úřady se rozhodly vrátit mezinárodní ekologické organizaci Greenpeace její loď Arctic Sunrise, kterou jí loni zabavily při protestu aktivistů u ruské těžební plošiny v Barentsově moři. Uvedlo to dnes nizozemské sídlo organizace. Plavidlo nyní kotví v Murmansku.

Právník Greenpeace Daniel Simons řekl, že vedení organizace požádalo ruské úřady, aby loď střežily, dokud si ji nepřijede převzít posádka, kterou tam Greenpeace vyšle.

Vedení Greenpeace uvedlo, že nadále pokládá loňské zabavení lodě a zatčení třicítky aktivistů a novinářů na její palubě za porušení mezinárodního práva.

Zadržení skončili za mřížemi kvůli protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja. Ruské ozbrojené komando zadrželo třicetičlennou posádku Arctic Sunrise 19. září. Aktivisté, kterým ruské úřady nejprve hrozily až několikaletým vězením, byli propuštěni po několika měsících.

Trestní stíhání všech zadržených účastníků zářijového protestu proti těžbě ropy v Arktidě, zprvu za pirátství a posléze za výtržnost, ukončila amnestie. Tu vyhlásili v prosinci 2013 ruští poslanci na návrh prezidenta Vladimira Putina.

Ruský prezident tehdy mimo jiné řekl, že akce Greenpeace mohla být provedena na zakázku s cílem zabránit Rusku ve využívání arktického šelfu. Naznačil tak, že by v pozadí mohla být některá z konkurenčních zemí, žádnou ale nejmenoval.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy