Rusové vrátí Greenpeace zabavenou loď Arctic Sunrise

ČTK ČTK
6. 6. 2014 19:25
Ruské úřady zabavily loď organizaci Greenpeace loni při protestech u ropné plošiny v Barentsově moři.
Protest Greenpeace v Barentsově moři.
Protest Greenpeace v Barentsově moři. | Foto: Reuters

Amsterodam - Ruské úřady se rozhodly vrátit mezinárodní ekologické organizaci Greenpeace její loď Arctic Sunrise, kterou jí loni zabavily při protestu aktivistů u ruské těžební plošiny v Barentsově moři. Uvedlo to dnes nizozemské sídlo organizace. Plavidlo nyní kotví v Murmansku.

Právník Greenpeace Daniel Simons řekl, že vedení organizace požádalo ruské úřady, aby loď střežily, dokud si ji nepřijede převzít posádka, kterou tam Greenpeace vyšle.

Vedení Greenpeace uvedlo, že nadále pokládá loňské zabavení lodě a zatčení třicítky aktivistů a novinářů na její palubě za porušení mezinárodního práva.

Zadržení skončili za mřížemi kvůli protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja. Ruské ozbrojené komando zadrželo třicetičlennou posádku Arctic Sunrise 19. září. Aktivisté, kterým ruské úřady nejprve hrozily až několikaletým vězením, byli propuštěni po několika měsících.

Trestní stíhání všech zadržených účastníků zářijového protestu proti těžbě ropy v Arktidě, zprvu za pirátství a posléze za výtržnost, ukončila amnestie. Tu vyhlásili v prosinci 2013 ruští poslanci na návrh prezidenta Vladimira Putina.

Ruský prezident tehdy mimo jiné řekl, že akce Greenpeace mohla být provedena na zakázku s cílem zabránit Rusku ve využívání arktického šelfu. Naznačil tak, že by v pozadí mohla být některá z konkurenčních zemí, žádnou ale nejmenoval.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy