Litva chce do konce roku postavit plot na hranici s ruskou Kaliningradskou oblastí

ČTK ČTK
16. 1. 2017 13:24
Náklady na vybudování plotu ponese z větší části Evropská unie, která na tento účel poskytne 25 milionů eur (675 milionů Kč). Příspěvek Litvy má činit 3,6 milionu eur.
Kaliningradská oblast. Ilustrační foto.
Kaliningradská oblast. Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz, Jiří Just

Vilnius – Litva se rozhodla postavit plot na své hranici s ruskou Kaliningradskou oblastí. Podle agentury AFP to oznámil litevský ministr vnitra Eimutis Misiunas.

Důvody jsou podle něj ekonomické (zabránit pašování) a geopolitické (posílit hranice Evropské unie).

Stavba hraniční bariéry, dlouhé přibližně 130 kilometrů a vysoké dva metry, podle ministra začne na jaře a hotova by měla být do konce roku. "Nezastaví tanky, ale bude postavena tak, aby ji nebylo možné přelézt," dodal Misiunas.

Náklady na vybudování plotu ponese z větší části Evropská unie, která na tento účel poskytne 25 milionů eur (675 milionů Kč). Příspěvek Litvy má činit 3,6 milionu eur.

Kaliningradská oblast je silně militarizované ruské území, ležící u Baltického moře mezi Litvou a Polskem. Bývalé sovětské republiky Litva, Lotyšsko a Estonsko jsou vůči Rusku kvůli jeho anexi ukrajinského Krymu a podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny velmi podezřívavé.

Ministr Misiunas také poznamenal, že plot by měl zabránit "provokacím" na hranicích.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy