Rusko v Kaliningradu rozmístí rakety Iskander a protiraketový systém S-400

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 11. 2016 22:02
Poslanec Viktor Ozerov v pondělí informoval, že Moskva chce v odpovědi na americký raketový deštník v Evropě do Kaliningradské oblasti rozmístit rakety Iskander a protiraketový systém S-400. O rozmístění mobilních raket krátkého doletu informovalo ruské ministerstvo obrany už v říjnu. Podle tehdejšího prohlášení ale šlo o dočasné opatření během probíhajícího vojenského cvičení.
Ruský protiletadlový raketový systém S-400. Snímek z letecké základny Hmejmim v Sýrii.
Ruský protiletadlový raketový systém S-400. Snímek z letecké základny Hmejmim v Sýrii. | Foto: Reuters

Moskva/WashingtonRusko rozmístí v oblasti Kaliningradu protiraketový systém S-400 a balistické rakety Iskander jako odpověď na raketový deštník Spojených států.

Agentuře RIA Novosti to v pondělí sdělil poslanec Viktor Ozerov, šéf branného výboru horní komory ruského parlamentu. V západním a jižním vojenském okruhu budou podle něj dislokovány nové jednotky. Spojené státy možné rozmístění raket u Kaliningradu označily za destabilizaci evropské bezpečnosti.

"Rusko v reakci na různý vývoj v Evropě hrozilo v posledním desetiletí rozmístěním raket Iskander v Kaliningradu opakovaně, žádný z takových vývojů ale nevyžadoval vojenskou odpověď tohoto typu," uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby. "Vyzýváme Rusko, aby se zdrželo slov a činů, které jsou v rozporu s podporou bezpečnosti a stability," dodal.

Rusko v Kaliningradské oblasti již rozmístilo protilodní rakety Bastion, "schopné uzavřít lodím protivníka přístup do Baltu od dánských úžin" a "zasahovat jakékoliv cíle na polském území", uvedla v pondělí agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaný "zdroj obeznámený se situací". Jednotka pobřežní obrany s bastiony je podle něj součástí Baltské flotily, která před dvěma dny avizovala přezbrojení na nové rakety. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu se nedávno zmínil, že rakety Bastion jsou s to zasahovat i pozemní cíle, a to do vzdálenosti až 450 kilometrů.

O rozmístění mobilních raket krátkého doletu Iskander informovalo ruské ministerstvo obrany už v říjnu. Podle tehdejšího prohlášení ale šlo o dočasné opatření během probíhajícího vojenského cvičení.

K podobnému kroku se Rusko "v rámci bojové přípravy" uchýlilo už loni i předloni. Znepokojení nad vojenskými aktivitami Moskvy tehdy vyjádřily sousední státy NATO, zejména Polsko a Litva.

Ozerov ruské agentuře řekl, že "symetrickou" odpovědí na americký protiraketový systém může být i rozmisťování ruských zbraní schopných zasáhnout území třetích států, kde se americké vojenské objekty nacházejí. "Rusko tuto situaci sleduje a je připraveno reagovat," řekl poslanec.

K vojenským aktivitám NATO v Evropě se vyslovil i ruský prezident Vladimir Putin. Západ podle něj záměrně hledá vnějšího nepřítele, aby "udržel kázeň" v atlantickém společenství. "Když se stát stane členem NATO, je pro něj těžké protivit se tlaku tak velké země, jako jsou Spojené státy," řekl Putin v rozhovoru, který vysílala ruská televize REN TV.

"Musíme v této souvislosti podniknout protiopatření a vystavit možnosti našeho raketového útoku objekty, které nás ohrožují," řekl prezident.

 

Právě se děje

Další zprávy