Washington - Přes 22 tisíc amerických vojáků, kteří sloužili v Iráku, Afghánistánu i jiných zemích, se během posledního roku obrátilo na horkou telefonní linku pomáhající lidem uvažujícím o sebevraždě.
Uvedli to experti z univerzity v Portlandu, kteří se zabývají fenoménem tzv. posttraumatického stresu. Tím trpí mnoho vojáků nasazených v minulosti do válečných operací.
Podle studie výzkumného centra RAND Corp. mají navrátilci z Iráku a Afghánistánu větší sklon k sebevraždám než ostatní Američané.
Horká telefonní linka naděje, kterou na pomoc obětem stresu a depresí zřídil federální Úřad pro záležitosti veteránů, jim pomáhá zbavit se tísně a snaží se zabránit nejhoršímu.
"Chceme je ubezpečit, že jsou i jiné možnosti, jak se z toho dostat, a že jsou lidé, kteří se o jejich problémy zajímají," řekla agentuře AP Janet Kempová, koordinátorka preventivní kampaně proti sebevraždám v oddělení pro veterány.
- Dále čtěte: Sebevražd v americké armádě přibývá
Na linku podle ní volá zhruba 250 lidí denně z celých Spojených států. V provozu je čtyřiadvacet hodin denně.
Velký nápor ale očekávají poté, co se z Iráku vrátí největší skupina vojáků.
Nyní tam mají USA ve zbrani přes 140 tisíc osob, ale během dvou let se mohou všichni vrátit. To závisí i na výsledku amerických voleb.
Podle studie RAND Corp. spáchá ročně sebevraždu v USA přes šest tisíc válečných veteránů.
Americký odborný časopis Journal of the American Medical Association už před dvěma lety napsal, že vážnými psychickými problémy trpí po odchodu z Iráku až třetina amerických vojáků.
- Přečtěte si: Vrátil jsem se z Iráku. Piju a rozvádím se
"Mezi největší potíže patří po návratu domů špatné sny, neustálý pocit ohrožení a prudké rozhněvané reakce, píší američtí lékaři. Statistiky z minulosti hovoří i o tom, že nemálo vojákům se po návratu ze stresujících bojišť rozpadá manželství.