Zintán (Libye) - Libyjští povstalci zahájili ofenzívu proti silám libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, které se nacházejí 50 kilometrů jižně od metropole Tripolis, a dobyli v tamějších horách dvě obce.
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v tu samou dobu představil bilanci dosavadní operace aliance v Libyi: spojenecká letadla za tři měsíce zničila více než 600 libyjských tanků a kolem 800 muničních skladů.
Podle povstaleckých zdrojů citovaných agenturou AFP rebelové čekali s úterním zahájením operace na souhlas NATO. Jihozápadně od hlavního města po asi šestihodinovém boji s provládními silami převzali kontrolu nad vesnicem Kavališ a Kikla.
Kaddáfího síly mizely ve spěchu
Pobořené stany, nedojedený chleba a hořící transformátor nedaleko kontrolního stanoviště ovládaného původně provládními silami podle Reuters napovídaly, že provládní síly místo vzdálené asi sto kilometrů od hlavního města opouštěly v chvatu.
Z oblasti jižně od Tripolisu bylo podle zpravodaje AFP slyšet střelbu z minometů a děl. Nad regionem přelétaly stroje aliance, ale do bojů se nezapojily.
Rasmussen řekl, že NATO učinilo v poslední době určité pokroky. Kromě zničení či poškození 2700 vojenských cílů se například podařilo definitivně zlomit Kaddáfího snahu ovládnout postupně opět území pod kontrolou povstalců. Ti v posledních dnech zaznamenali určité bojové úspěchy, ale podle Rasmussena není zatím jasné, až kam budou moci pokročit.
Rasmussen: Čas hraje pro nás
Rasmussen dodal, že čas pracuje proti Kaddáfímu, kterému se tenčí finanční rezervy pro vedení války a kterého opouštějí další a další činitelé. Řekl ale také, že nemá informace o tom, že by se libyjský vůdce někdy v dohledné době chystal vzdát se moci.
Rasmussen potvrdil, že NATO přijme 13. června ve svém sídle povstaleckou delegaci.
Kaddáfího režim na druhou stranu znovu ukázal, že nehodlá ani v nejmenším kapitulovat. Naopak oznámil, že hodlá pohnat 21 nejvyšších povstaleckých představitelů před soud pro zradu, za kterou jim může hrozit trest smrti.
Informace o přípravě rozsáhlého útoku potvrdili povstalci v neděli. Během 48 hodin chtějí převzít kontrolu nad sektory jižně od hlavního města ovládaných vládními silami. Konkrétně jde o strategickou křižovatku Bir Ghanam asi 50 kilometrů jižně od Tripolisu, odkud byli rebelové dříve nuceni se stáhnout do hor Nafúsa. Dostali by se tak na dostřel k hlavnímu městu.
Povstalci proti Kaddáfího režimu se soustředili ve východní části Libye a vytvořili své hlavní město v Benghází. Velká část západu země zůstává v rukách vládních sil až na přístavní město Misurátu a Berberské hory, kde povstalci bojují s vládními jednotkami. Poblíž Misuráty dnes podle agentur zahynulo v boji 14 povstaleckých bojovníků a dalších asi 50 lidí utrpělo zranění.
Rebelové utvořili také svou radu, jejíchž 21 členů, včetně předsedy Mustafy Džalíla, má podle dnešního oznámení vyšetřujícího libyjského soudce Chalífy Ísy Chalífy v příštích týdnech soudit zvláštní tribunál. Proces se bude odehrávat v nepřítomnosti dotyčných, kteří mají čelit obviněním ze zločinů týkajících se národní bezpečnosti nebo velezrady.