Obrazem: Jsem uprchlík z Libye. Je pro mě místo v Evropě?

Obrazem: Jsem uprchlík z Libye. Je pro mě místo v Evropě?
A všichni začali svůj nový život v Evropě v ulicích sicilského Palerma - města přistěhovalců. Jaké vzpomínky si přivezli z Afriky a co čekají od Evropy? Jak se jim tady daří?
Nejčerstvější příběh vypráví Ibrahim - ze Sierra Leone. Do Evropy dorazil před pár dny. Pro nebezpečnou plavbu z Libye se rozhodl ze dne na den - i se svou těhotnou ženou. Ta teď leží v palermské nemocnici a čeká na porod.  "Myslíš, že jsme tam měli na vybranou? Zůstat ještě pár dní, tak je po nás tak jako tak!" Teď přespává v klášteře za touto branou.
Klášter Biagio Conti stojí za tímto kopcem, dovnitř se nedalo, fotit se nesmělo. Představený padre v něm za vatikánské peníze provozuje něco jako azylový dům, kde bydlí na 1000 Afričanů - jak uznaní uprchlíci, tak ilegální imigranti, kteří nemají peníze na státem nařízený (ale nehrazený) návrat do země původu. Stálou práci z nich v Evropě nenašel nikdo. Proto jsou tady.
Ibrahimův celoživotní útěk začal už v roce 1996, když prchal před masakrem v Sierra Leone do sousední Libérie. Bylo mu 18 let, rodinu ztratil ve válce. V Liberii dostal azyl jako uprchlík a našel si práci na stavbě. Za tři roky ale vypukla občanská válka i tam, tak utekl do Nigérie a odsud za prací do Libye.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
20. 6. 2011 12:02
Po vypuknutí arabských revolucí na severu Afriky a po eskalaci konfliktu v Libyi, se na italských březích vyloďují stále větší počty běženců s pohnutými osudy. Dobrovolně i z donucení riskují životy na palubě chatrných plavidel směr Evropa. Nahlédněte do čtyř konkrétních příběhů těch, kteří plavbu přežili a hledají (nebo našli) nový život v Evropě.
 

Právě se děje

před 16 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy