Libyjská armáda bombardovala letiště ovládané milicemi

ČTK ČTK
4. 3. 2015 22:15
Dvě neoznačená letadla ve středu bombardovala letiště v západolibyjském městě Zintán, které má pod kontrolou mezinárodně uznávaná vláda.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tripolis - Letectvo mezinárodně uznávané libyjské vlády, která sídlí v Tobrúku, ve středu zaútočilo na vojenské letiště v Tripolisu. Šlo o reakci na útok neznámých letounů, které naopak napadly vládní letiště. K vyhrocení násilí v této severoafrické zemi došlo pouhý den před konáním mírových rozhovorů mezi znepřátelenými stranami pod záštitou OSN, poznamenala agentura Reuters.

Dvě neoznačená letadla ve středu bombardovala letiště v západolibyjském městě Zintán, které má pod kontrolou mezinárodně uznávaná vláda. V důsledku útoku přestala na letišti fungovat elektřina, jeho ranvej ale nijak poškozena nebyla, uvedl nejmenovaný místní představitel. Zintán se stal již dříve terčem útoků milicí, které si říkají Libyjský úsvit. Ty od loňského srpna ovládají metropoli Tripolis a vytvořily si tam vlastní vládu.

Několik hodin na to armádní letouny pod velením generála Chalífy Haftara v odvetě zaútočily na letiště v Tripolisu. Střely údajně zasáhly místní přistávací dráhu, ale nezpůsobily velké škody.

"Podnikli jsme letecké údery na letiště Mitiga. Budeme v nich pokračovat, protože je nelegální a umožňuje, aby odsud startovala letadla a bombardovala Zintán," uvedl mluvčí Haftarových jednotek.

Libye se po svržení vlády Muammara Kaddáfího v roce 2011 propadla do chaosu. V zemi existují dva parlamenty a dvě vlády. Zmatků a bezvládí využili radikálové napojení na radikály z organizace Islámský stát, kteří v uplynulých měsících obsadili Sýrii a Irák, a snaží se získat větší vliv.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy