Libyjská armáda bombardovala letiště ovládané milicemi

ČTK ČTK
4. 3. 2015 22:15
Dvě neoznačená letadla ve středu bombardovala letiště v západolibyjském městě Zintán, které má pod kontrolou mezinárodně uznávaná vláda.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tripolis - Letectvo mezinárodně uznávané libyjské vlády, která sídlí v Tobrúku, ve středu zaútočilo na vojenské letiště v Tripolisu. Šlo o reakci na útok neznámých letounů, které naopak napadly vládní letiště. K vyhrocení násilí v této severoafrické zemi došlo pouhý den před konáním mírových rozhovorů mezi znepřátelenými stranami pod záštitou OSN, poznamenala agentura Reuters.

Dvě neoznačená letadla ve středu bombardovala letiště v západolibyjském městě Zintán, které má pod kontrolou mezinárodně uznávaná vláda. V důsledku útoku přestala na letišti fungovat elektřina, jeho ranvej ale nijak poškozena nebyla, uvedl nejmenovaný místní představitel. Zintán se stal již dříve terčem útoků milicí, které si říkají Libyjský úsvit. Ty od loňského srpna ovládají metropoli Tripolis a vytvořily si tam vlastní vládu.

Několik hodin na to armádní letouny pod velením generála Chalífy Haftara v odvetě zaútočily na letiště v Tripolisu. Střely údajně zasáhly místní přistávací dráhu, ale nezpůsobily velké škody.

"Podnikli jsme letecké údery na letiště Mitiga. Budeme v nich pokračovat, protože je nelegální a umožňuje, aby odsud startovala letadla a bombardovala Zintán," uvedl mluvčí Haftarových jednotek.

Libye se po svržení vlády Muammara Kaddáfího v roce 2011 propadla do chaosu. V zemi existují dva parlamenty a dvě vlády. Zmatků a bezvládí využili radikálové napojení na radikály z organizace Islámský stát, kteří v uplynulých měsících obsadili Sýrii a Irák, a snaží se získat větší vliv.

 

Právě se děje

teď

Vláda schválila zvýšení životního minima, od dubna vzroste na 3 860 Kč

Životní minimum v České republice se od 1. dubna zvedne o 13,2 procenta. Nově tak dosáhne 3 860 Kč měsíčně. Existenční minimum se zvedne na 2 490 Kč. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podle něj reaguje na růst cen.

Minimum se zvýšilo naposledy v lednu 2012, a to o devět procent. Od té doby se ceny zvedly o 13,2 procenta, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech pro rozhodování vlády. Po růstu minima by mohlo přibýt 500 až 600 příjemců příspěvku na živobytí, u přídavku na dítě asi 11 000 a u porodného asi 2 000. Letošní výdaje by se tak zvedly o 390 milionů korun, resort práce a sociálních věcí na to peníze v rozpočtu má.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

V úterý začne vybíjení drůbeže ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy