Libye jmenovala do čela armády odpadlického generála Haftara

ČTK ČTK
2. 3. 2015 15:54
Haftar působil ve vojsku bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, během povstání se obrátil proti němu. Připojilo se k němu i mnoho vojáků a jeho armáda má k dispozici i letadla.
Generál Chalífa Haftar.
Generál Chalífa Haftar. | Foto: Reuters

Tobrúk (Libye) - Libyjský parlament v pondělí jmenoval odpadlického generála Chalífu Haftara do čela armády, která hájí zájmy mezinárodně uznávané vlády premiéra Abdalláha Sáního. Informovala o tom agentura Reuters.

Haftar působil ve vojsku bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, během povstání se obrátil proti němu a nyní velí vlastním jednotkám, s nimiž bojuje proti islámským extremistům.

Podle kritiků není jasné, za co generál bojuje

Povolání 71letého generála do čela vládních sil je prý snahou o "sjednocení armády" v souladu "s požadavkem lidu".

Jmenování Haftara, který se dlouhodobě profiluje jako odpůrce islamistů, může ale podle agentury Reuters výrazně zkomplikovat snahy Organizace spojených národů o zprostředkování rozhovorů mezi zástupci dvou konkurenčních libyjských vlád a parlamentů.

Ve východolibyjském Tobrúku sídlí mezinárodně uznávaná vláda a parlament zvolený ve volbách loni v červnu. Hlavní město Tripolis ale ovládají islamisté, kteří se po volbách odmítli vzdát moci. Ty podporuje část milicí, jež se v roce 2011 podílely na svržení Kaddáfího režimu.

Chalífa Haftar pomohl Kaddáfímu dostat se k moci, ale v 80. letech se s ním rozešel a v roce 2011 bojoval proti němu. Později se k němu v boji proti islamistům připojilo i mnoho vojáků a jeho armáda má k dispozici i letadla.

Podle kritiků rozhodnutí postavit Haftara do čela armády není zcela jasné, za co přesně generál bojuje. Loni vystoupil asi desetkrát na veřejnosti a proklamoval různé cíle od osvobození Benghází na východě země po sestavení vojenské rady, která bude Libyi vládnout. Za Haftarem ale stojí obyčejní Libyjci vyčerpaní nestabilitou a boji.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy