Libye žádá OSN kvůli islamistům o zrušení zbrojního embarga

ČTK ČTK
18. 2. 2015 23:04
Libyjský ministr zahraničí Muhammad Dajrí říká, že země potřebuje vybudovat národní armádu, která by mohla čelit Islámskému státu a teroristickým hrozbám.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Libye ve středu vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby zrušila embargo na dodávky zbraní do této země a pomohla jí budovat armádu, kterou by mohla porazit Islámský stát a ostatní extremistické skupiny.

"Libye potřebuje rozhodující přístup ze strany mezinárodního společenství, aby nám pomohlo vybudovat kapacity národní armády. A to bude možné díky zrušení zbrojního embarga, aby naše armáda mohla přijímat techniku a zbraně, aby se vypořádala s tímto nekontrolovatelným terorismem," řekl podle agentury Reuters libyjský ministr zahraničí Muhammad Dajrí.

Libyjské vládě je dovoleno dovážet zbraně a související materiálu jen v omezeném množství se souhlasem výboru Rady bezpečnosti OSN, který dohlíží na zbrojní embargo uvalené v roce 2011.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy