Do rukou Islámského státu padlo v Sýrii 220 křesťanů

ČTK ČTK
26. 2. 2015 11:39
Novou bilanci zveřejnili syrští obhájci lidských práv. Džihádisté je chtějí vyměnit.
Bojovníci Islámského státu na severu Sýrie.
Bojovníci Islámského státu na severu Sýrie. | Foto: Reuters

Damašek/Bagdád - Do rukou radikálů z organizace Islámský stát (IS) padlo tento týden nejméně 220 křesťanů ze severu Sýrie.

Novou bilanci únosu zveřejnili syrští obhájci lidských práv, dosud se uvádělo 150 rukojmích.

IS podle nich v minulých třech dnech získal kontrolu nad deseti křesťanskými vesnicemi provincie Hasaká.

Z oblasti prchají civilisté a několik set jich dorazilo do měst Hasaká a Kámišlí.

"IS nyní kontroluje deset křesťanských vesnic. Rukojmí, které zajali, IS odvezl na své území," sdělil Ramí Abdar Rahmán z exilové organizace na ochranu lidských práv.

Džihádistická organizace zatím zajetí křesťanů nepřiznala. Na příslušníky náboženských menšin ale útočí také v Iráku, kde se zaměřuje na jezídy, a v Libyi, kde povraždila egyptské kopty.

Úspěšné nálety

Proti IS útočí v Iráku i v Sýrii letadla mezinárodní koalice. Při náletech v noci na čtvrtek u pohraničního iráckého Káimu přišlo o život podle zprávy z káimské nemocnice 17 členů Islámského státu.

Téměř 30 jejich spolubojovníků utrpělo zranění a další raněné organizace přepravila k ošetření do Sýrie.

Francouzská vláda se zabývá nejasnou misí skupiny čtyř poslanců, z nichž tři se ve středu v Damašku sešli se syrským prezidentem Bašárem Asadem.

Premiér Manuel Valls tuto iniciativu rozhodně odsoudil. Hovořil o setkání "s řezníkem" a označil to "za morální chybu".

Paříž s Damaškem přerušila diplomatické styky v roce 2012. Jednomu z členů mise, socialistovi Gérardovi Baptovi, hrozí vyloučení ze strany.

 

Právě se děje

před 59 minutami

USA omezily víza pro čínské funkcionáře kvůli Tibetu

Americká administrativa omezila a v některých případech dokonce zakázala vydávání víz čínským funkcionářům, kteří se podle ní podílejí na blokování cest cizinců do Tibetu. Oznámil to v úterý ministr zahraničí Mike Pompeo. Šéf diplomacie ale nesdělil, jakých konkrétních osob se americké sankce týkají, ani kolik lidí jimi bude postiženo, uvedla agentura AP.

"Peking bohužel dál systematicky omezuje cesty amerických diplomatů a dalších úředníků, novinářů a turistů do autonomní oblasti Tibetu," uvedl Pompeo. Proto americké úřady recipročně omezí možnost cestování do USA pro ty čínské představitele, kteří se podle nich podíleli či podílejí na formulování a prosazování pravidel, která Tibet cizincům z velké části uzavírají.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko a Čína vetovaly prodloužení pomoci pro Sýrii

Rusko a Čína vetovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci o dalším prodloužení přeshraniční humanitární pomoci pro Sýrii. Informovala o tom agentura DPA. Současné povolení platí jen do pátku, na dodávkách potravin a léků jsou přitom závislé miliony syrských civilistů.

Rezoluci navrhly společně Německo a Belgie, zástupci Číny a Ruska se ale během úterního jednání postavili proti. Podle DPA Moskva chce, aby se pro doručování pomoci nadále využíval jen jediný hraniční přechod z Turecka. Dalších 13 členů RB ale trvá na tom, že pro humanitární dodávky musí dál sloužit nejméně dva přechody jako dosud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy